1. Aydan 12. Aya Kadar Bebeğinizin Gelişimi
Bebeğiniz ilk 12 aylık periyot boyunca sürekli olarak gelişim gösterir. Siz de çocuğunuzun bulunduğu ayı seçerek, onun gelişimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

3 Aylık Bebek Gelişimi

3 aylık bebeğim: Bir sürü keşif


3 aylık bebeğin uyuma düzeniÜçüncü ay itibarıyla, bebeğinizin kendi kişiliği gelişmeye başlayacaktır. Ayrıca, nesnelere ulaşabilir, kendiliğinden gülümseyebilir ve sesinizin geldiği yöne dönebilir. Şimdi, bebeğinizi yeni oyuncaklar, dokular ve kişiler ile tanıştırmak için iyi bir vakit olabilir.

3 aylık bebek uyku düzeni ve ipuçları
 • Bebeğiniz gece boyunca beş ila altı saatlik zaman süreçleri boyunca uyuyabilir ancak henüz tüm gece aralıksız uyumaz.
 • Düzenli bir yatma vakti alışkanlığı kendini daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir. Bebeğinizi hafifçe sallayın veya sırtını ve kollarını okşayın.
 • Ağlamalarına sakince ve onu fazla rahatsız etmeden veya onunla fazla iletişim kurmadan yanıt verin.

Beslenmenin bebeğinizin beyin gelişimine nasıl yardımı olur Beslenme bebeğinizin beyin gelişimine nasıl yardımcı olur?

Hem makro besin maddelerini (karbonhidratlar, yağlar ve protein) hem de mikro besin maddelerini (vitaminler ve mineraller) uygun miktarlarda içeren iyi bir beslenme beyin gelişimi de dahil olmak üzere bebeğinizin genel gelişimi için önemlidir. Bu besin maddeleri bebeğinize hücre membranı yapısı sağlanmasına yardımcı olur, metabolizmasını düzenler ve enerji verir. Örneğin, özellikle beyin hücreleri başta olmak üzere vücuttaki çoğu hücre bir karbonhidrat olan glukozu (şekeri) birincil enerji kaynağı olarak kullanır. Glukoz (şeker) karbonhidratlardan, yağlardan ve/veya proteinlerden elde edilebilir. Burada bu besin maddelerinin nasıl çalıştığının kısa bir açıklamasını bulabilirsiniz:

 • Karbonhidratlar protein ve yağların etkili ve normal şekilde kullanılmasına izin vermeye ek olarak büyüme, vücut fonksiyonları ve aktivite için gıda kaynaklı enerji sağlar.
 • Yağlar büyümeyi ve vücut fonksiyonlarını desteklemek için karbonhidratların veya proteinlerin sağladığı enerjinin iki katından daha fazla enerji sağlar. Yağ asitleri vücudumuzda en fazla miktarda bulunan yağlardan biridir; linoleik ve alfa-linoleik yağ asitleri temel kabul edilir çünkü vücudumuz bunları üretemez. Bu iki asit sırasıyla araşidonik asit (ARA) ve dokosaheksanoik asit (DHA) için yapıtaşı görevi görür. DHA ve ARA beyin ve göz gelişimi için önemlidir.
 • Proteinler beyindekiler de dahil olmak üzere vücut genelinde yeni dokuların gelişmesine, korunmasına ve onarılmasına yardımcı olur.
 • E vitamini yağda çözünebilen bir vitamin ve bebeğin gelişmekte olan gözlerinde ve beyninde bulunanlar da dahil olmak üzere insan vücudundaki hücrelerde bulunan bir antioksidandır. Bebeğin gelişmekte olan göz ve beyin hücreleri de dahil olmak üzere hücrelerin korunmasında önemlidir. E vitamini insanda sinir sistemi, retina ve iskelet kası yapısı ve fonksiyonu için temel önem taşır. Yaygın E vitamini kaynakları yağ içeren tahıllar, güçlendirilmiş gevrekler, bitkisel yağlar, bitkiler ve sebzelerdir.
Kaynak: Bebek Beslenmesi ve Besinleri: WIC ve CSF Programlarında Kullanım için Kılavuz

3 aylık bir bebeğin dünyasına uyum sağlamasına yardımcı olmak

Belki siz fark edemeyebilirsiniz ama 3 aylık bebek, çevresinde olup bitenlerin farkında olmaya başlar. Bu ayda aşağıdaki basit yöntemler ile bebeğinizin aşina olmasına yardımcı olun:
 • Arkasından destekleyin, böylece çevresinde neler olup bittiğini izleyebilir.
 • Aynalara bakın. Beşiğine veya oyun parkına kırılmaz bir metal veya plastik bebek aynası takın. Evinizdeki aynaları ona gösterin.
 • Bir sallanan sandalyede veya kapıya asılmış bir salıncakta bebeğinizi sallayın. Bebeğinizi ellerinizin arasına alarak, onunla yumuşak bir sesle konuşun ve gözlerinin içine bakın.
 • Sessiz ve sakin zaman geçirin. Bebeğiniz mırıldanmak, oyun oynamak ve dünyasını keşfetmek için biraz sakin ve sessiz zaman geçirmeye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla, radyoyu, TV'yi veya müziği çok uzun süre açık bırakmayın.
 • Bebeğinize hissetmesi için pelüş hayvanlar, plastik oyuncaklar veya havluluk kumaş veya lastik parçaları gibi farklı dokular verin. (Parçaların fazla küçük olmadığından ve bebeğinizin koparıp yutamayacağından emin olun).
 • Yatmadan önce bebeğinize sakince şarkı söyleyin.
3 aylık bebekte ellerin gelişimi

3 aylık bebek el kaslarını güçlendirmeye çalışır ve beş ila altı ayda oyuncaklarını yakalayabilmelidir. Bunda bebeğinize yardımcı olmak için, eline bir çıngırak verin ve çıngırağın büyük ucunu nazikçe çekin. Bu kaslarını güçlendirmesine yardımcı olabilir.

3 aylık bebek gelişimi dönüm noktaları

3 aylık bebeğin gelişiminin dönüm noktaları Eğer bebeğiniz bir şeyi arkadaşınızın çocuklarından daha geç veya daha erken yaparsa endişelenmemelisiniz. 3 aylık bebek gelişimi evreleri her bebekte farklı şekilde seyredebilir. Bebeğinizin üçüncü ayının sonunda, görmeye başlayabileceğiniz bazı gelişmeler burada listelenmiştir:
 • Başını sabit tutabilmek
 • Başka seslerin yanı sıra "ku" ve "gu" seslerini çıkartmak
 • Tanıdık nesnelere ulaşma ilgisi
 • Yakında tutulan nesnelere odaklanmak ve bir yandan diğer yana götürüldüğünde bunları izlemek