1. Aydan 12. Aya Kadar Bebeğinizin Gelişimi
Bebeğiniz ilk 12 aylık periyot boyunca sürekli olarak gelişim gösterir. Siz de çocuğunuzun bulunduğu ayı seçerek, onun gelişimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 aylık bebeğim: Daha güçlü büyür ve yabancılara karşı dikkatlidir


5 aylık bebeğin uyuma düzeniBu ayın sonunda, 5 aylık bebeğiniz büyük olasılıkla biraz destek ile oturabilecek ve oyuncakları bir elinden diğer eline geçirebilecektir. Ailenizin ve arkadaşlarınızın sizi ne kadar ziyaret ettiğine bağlı olarak, bebeğiniz yabancılara karşı temkinli hareketler sergilemeye başlayabilir.

5 aylık bebek uyku düzeni ve ipuçları
 • Bebeğiniz geceleri yemek için daha sık uyanmaya başlayabilir ve henüz aralıksız beş ila altı saatten fazla uyuyamayabilir. Bebeğiniz her gün toplam 12 ila 15 saat civarında uyumaya devam eder.
 • Oturmaya ve kendi kendine uyanmaya başlayabilir. Mümkün olduğunda, hemen rahatlatmaya çalışmak yerine kendi kendine yeniden uykuya dalması için ona izin verin.
 • Eşinizin de onayı ile öncesinde bu tip bebek uyutma "uygulaması" ile kendinizi rahat hissedip hissetmediğinize karar vermelisiniz. Birçok ebeveyn bunu "ağlatma" yöntemi olarak adlandırır.

Doğru beslenme 5 aylık bebeğinizin güçlü şekilde büyümesine nasıl yardımcı olur Doğru beslenme 5 aylık bebeğinizin güçlü şekilde büyümesine nasıl yardımcı olur?

İster anne sütü ile ister ek gıda ile beslemeyi seçmiş olun, bebeğiniz güçlü kemiklere, sağlıklı kaslara ve güçlü bir bedene sahip olmak için protein, yağ, karbonhidrat, vitaminler ve minerallere ihtiyaç duyar.

Burada bebeğinizin en iyi şekilde büyümesi için ihtiyaç duyduğu bazı önemli besin maddeleri listelenmiştir:
 • C vitamini kemiklerin, kıkırdağın, kasın, kan damarlarının ve diğer bağ dokuların yapısını oluşturan bir protein olan kollajenin oluşmasına yardımcı olur. Kılcal damarların, kemiklerin ve dişlerin korunmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, C vitamini yaraların iyileşmesi ve vücudun enfeksiyonlara karşı direnç kazanması için temel önem taşır ve demir emilimine yardımcı olur.
 • Kalsiyum kemik ve diş gelişimi, kan pıhtılaşması ve sinir ve kasların sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar.
 • Demir sağlıklı kan hücrelerinin düzgün şekilde büyümesi ve oluşması için gereklidir. Demir oksijen taşınmasında ve depolanmasında rol alan bir protein olan hemoglobinin bir parçasıdır.
 • Proteinler kaslar da dahil olmak üzere vücut genelinde yeni dokuların gelişmesine, korunmasına ve onarılmasına yardımcı olur.
Emzirme, bebeğinizin büyümesine yardımcı olmanın en iyi yoludur.
Kaynak: Bebek Beslenmesi ve Besinleri: WIC ve CSF Programlarında Kullanım için Kılavuz

5 aylık bebek, yabancılardan korkmaya başlayabilir.

Beşinci aya gelindiğinde, çoğu bebek etraflarında en çok gördükleri kişilerin farkında olmaya ve bunları tanımaya başlar. Ancak, tanımadıkları kişilere karşı güvensizlik ve korku da geliştirebilirler. Bu korku zamanla yok olmasına ve endişe yaratacak bir durum olmamasına karşın, normalde bebeğinizi yavaş yavaş yeni kişiler ile tanıştırmaya yardımcı olur.

5 aylık bebeğinizin beyninin ve vücudunun gelişmesine nasıl yardımcı olursunuz?
 • Bebeğinizi etrafında olup bitenleri izlemesi amacıyla başını kaldırması ve kollarını yukarı kaldırması için teşvik edin.
 • Bebeğinizi kollarının altından tutun. Bebeğinizi ayakta durmanın nasıl bir his olduğunu anlaması için ayakları masaya, yatağa veya kucağınıza değecek şekilde yavaş yavaş aşağı indirin.
 • Bebeğinizin tek başına oturmasına yardımcı olun. Bebeğiniz ile birlikte bir kanepeye veya bir sandalyeye oturarak ve düşmesini engellemek üzere onu kenardan destekleyerek başlayabilirsiniz.
 • Bebeğinizin gözleri ile yüzleri takip etmesini veya parlak nesneleri izlemesini sağlayın.
 • Bebeğinizin 2.5 cm'lik küpler gibi küçük oyuncakları almasına yardımcı olun. (Bebeğinizin boğulmasına neden olabilecek küçük nesnelere ulaşmasını veya bunları ağzına götürmesini engelleyin).

5 aylık bebek gelişiminin dönüm noktaları

5 aylık bebeğin gelişiminin dönüm noktaları Her bebek farklı hızda gelişir. Bu normaldir. Ancak, genelde, beşinci ayın sonunda bebeğiniz aşağıda belirtilenleri yapabilecektir:
 • Destekle oturmak
 • Nesneleri bir elinden diğerine almak
 • "Agu" gibi iki heceli sesler çıkartmak
 • Dudakları ile farklı sesler çıkarmak