1. Aydan 12. Aya Kadar Bebeğinizin Gelişimi
Bebeğiniz ilk 12 aylık periyot boyunca sürekli olarak gelişim gösterir. Siz de çocuğunuzun bulunduğu ayı seçerek, onun gelişimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

6 Aylık Bebek Gelişimi

6 aylık bebeğim: Yeni oyun oynama ve öğrenme yöntemleri


6 aylık bebeğin uyuma düzeni6 aylık bebek çıkardığı her ses ile konuşmanın temellerini atar. Bu ay bebeğiniz ile konuşun. Ayrıca, bebeğiniz sizi bu ay ayrı bir kişi olarak daha iyi algılar. Yalnız kalma korkusunu yok etmeye yardımcı olmanın iyi bir yolu "ce-ee" oynamaktır.

6 aylık bebek uyku düzeni ve ipuçları
  • Bebeğiniz 6 aylık olduğunda, büyük olasılıkla gece boyunca uyuyacaktır. Ancak, bazen geceleri uyanabilir.
  • Bu dönemde hala geceleri birkaç kez uyanıyorsa, bunun olası nedenleri ve çözümleri hakkında doktorunuz ile konuşun.
  • Gün boyunca, bebeğiniz uzun süreler boyunca uyanık ve aktif olacaktır ve dolayısıyla, toplamda üç ila dört saatlik iki veya üç kısa süreli gündüz uykusu uyumalıdır.

Beslenme ve 6 aylık bebeğiniz 6 Aylık Bebek Beslenmesi

Katı gıdalara başlama zamanının gelip gelmediğini çocuk doktorunuzla konuşun. Katı ek gıda vermeye başladığınızda, alerjik reaksiyon ihtimalini göz önünde bulundurarak, katı gıdalara kademeli olarak ve bir defada bir tip yeni gıda vererek başlayın. Bebeğiniz belirli bir gıdaya karşı ciddi bir reaksiyon geliştirirse, doktorunuz ile konuşun.

Burada anne sütü veya bebek maması dışında ek olarak düşünebileceğiniz bazı yiyecekler listelenmiştir:
  • Demirle güçlendirilmiş tahıllar (pirinç, arpa, yulaf)
  • Püre haline getirilmiş veya ezilmiş meyveler (muz, armut, elma püresi, şeftali)
  • Püre haline getirilmiş veya ezilmiş sebzeler (avokado, iyice pişirilmiş havuç, balkabağı ve tatlı patates)
6 aylık bebekte ayrılma endişesi nasıl geçirilir?

6 aylık bebek siz odayı terk ettiğinizde ağlıyorsa, bebek ayrılma endişesi olarak bilinen yeni bir korkuyu yaşıyor olabilir. Bebeğinizi sakinleştirmenin en iyi yollarından biri onu bırakmak, bir veya iki dakika beklemek ve sonrasında geri dönmektir. Bunu aralıkları giderek daha uzun tutarak tekrar etmeniz her zaman geri geleceğinizi farketmesine yardımcı olacaktır. Huzursuzlanan bebeğinizi sakinleştirdiğinizde ve teskin ettiğinizde, bebeğiniz her şeyin yolunda olduğu mesajını alır. Bu mesaj büyüdüğünde bile zihninde yer edinecektir.

6 aylık bebek gelişiminin dönüm noktaları

6 aylık bebek gelişiminin dönüm noktaları Her bebeğin farklı gelişim süreci gösterdiğini unutmayın. Ancak, bununla birlikte, 6 ayın sonunda, bebeğiniz muhtemelen aşağıda belirtilenleri yapabilecektir:
  • Desteksiz oturmak
  • Nesneleri ağzına götürerek incelemeye başlamak
  • Nesneleri parmakları ile "avuçlayarak" almak (Evde etrafta bıraktığınız nesnelere çok daha fazla dikkat edin).