1. Aydan 12. Aya Kadar Bebeğinizin Gelişimi
Bebeğiniz ilk 12 aylık periyot boyunca sürekli olarak gelişim gösterir. Siz de çocuğunuzun bulunduğu ayı seçerek, onun gelişimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

9 Aylık Bebek Gelişimi

9 aylık bebeğim: Yakalamayı, çarpmayı ve fırlatmayı öğrenme


9 aylık bebeğin uyuma düzeniBebeğiniz erişebileceği her şeyi yakalayabilmek de dahil olmak üzere yeni beceriler geliştirebilir. Buna ek olarak, kaldırabildiği her nesneyi sallamaya, çarpmaya, düşürmeye ve fırlatmaya başlayabilir. Dolayısıyla, dikkatli olmalısınız. Bebeğiniz henüz dememişse, "anne" diyebilir. Bununla birlikte, bazı bebeklerin yeni kelimeler kullanmaya başlaması için daha uzun zaman geçmesi gerekebilir. Bu tamamen normaldir.

9 aylık bebek uyku düzeni ve ipuçları
 • Bebekte ayrılma endişesi bebeğinizin gece uyuyamamasına neden olabilir ancak biraz daha sabırlı olursanız, bebeğiniz öncesine göre daha kolay şekilde yeniden uyuyabilecektir.
 • Gündüz uykuları diş çıkarma sürecinde bebeğiniz gece uyuyamıyorsa ona dinlenme şansı vererek bebeğinizin diş çıkarma sürecini daha etkili şekilde atlatmasına yardımcı olabilir. Dinlenmiş hissetmek bebeğinizin gündüz daha uyanık ve aktif olmasına yardımcı olabilir ve geceleri daha iyi uyumasına yardımcı olabilir.

9 aylık bebeğinize besin değeri yüksek yiyecekler vermek 9 aylık bebeğinize yeni besin değeri yüksek yiyecek seçenekleri vermeye devam edin

9 aylık bebek, büyümeye ve gelişmeye devam eder ve sağlığını koruması için doğru yiyeceklere ve besin maddelerine ihtiyaç duyar. Bebeğinizin alerjik olup olmadığını belirlemek için yeni gıdaları bebeğinize kademeli olarak ve bir kerede bir yeni gıda olacak şekilde vermelisiniz. Bebeğinizi özel bir yiyecek ile beslerken veya sonrasında olağandışı reaksiyonlar farkederseniz, doktorunuz ile konuşun.

Ezilmiş meyvelere ve sebzelere ek gıda olarak, burada anne sütü veya bebek maması dışında ek olarak düşünebileceğiniz bazı yeni yiyecekler listelenmiştir:
 • Parmak gıdalar (hafif tost yapılmış simitler, dilimlenmiş; küçük olgunlaşmış muz parçaları; iyi pişmiş spiral makarna; dişleme krakerleri; az şekerli halka şeklinde gevrek)
 • Az miktarda protein (yumurta; püre haline getirilmiş pişmiş et, tavuk ve kılçıksız balık; tofu; mercimek, ikiye ayrılmış fasulye, barbunya ve siyah fasulye gibi iyi pişmiş ve ezilmiş yumuşak kabuklu fasulye)
9 aylık bebeğinizin bilişsel gelişimine yardımcı olun

Bebeğiniz son sekiz ay içinde birçok şey öğrenmiştir; bebeğinizin beyin gelişimine basit yöntemlerle yardımcı olmaya devam edebilirsiniz:
 • Nesnelerin ve kişilerin isimlerini belirterek ve işaret ederek ona kitap okuyun.
 • "Tel sarar", “hani bana” ve "ce-ee" gibi el-göz koordinasyonu oyunlarını ona öğretin.

9 aylık bebek gelişimi dönüm noktaları

9 aylık bebeğin gelişiminin dönüm noktaları Her bebek farklı bir hızda gelişir ancak bebeğiniz dokuzuncu ayın sonunda, muhtemelen aşağıda belirtilenleri yapabilecektir:
 • Kendini çekerek ayağa kalkmak
 • Mobilyalara tutunarak yürümek
 • Baş parmağı ve işaret parmağı ile nesneleri yakalamak
 • El sallamak
 • "Hayır" kelimesini anlamak