İlk yılda bebeğinizle nasıl bağ kurabilirsiniz?

0 ila 3 aylık bebeğiniz ile bağ kurma
Bebek ile etkileşim Aşama
   
Bebeğinizi kucağınıza alın ve göz teması kurun. Bebeğinize parlak renkli bir oyuncak gösterin. Oyuncak bebeğinizin dikkatini çektiğinde, oyuncağı hafifçe hareket ettirin. Yenidoğan bebeğinize sarılırken veya onunla oyun oynarken bebeğiniz hareket eden nesneleri görsel olarak takip etmeyi öğrenir.
Bebeğiniz ile birlikte yere uzanın ve bebeğinizi 1 veya 2 dakika boyunca yüz üstü yerleştirin (bunu yaparken çok dikkatli olun ve bebeğinizin düzgün nefes aldığından emin olun). Bebeğinizin ilgisini çekmek için çıngıraklı bir oyuncağı sallayın veya kendi sesinizi kullanın. Sizi görmek için başını kaldırdığında, yavaşça alkışlayın veya onu teşvik edecek bir şey yapın. Bu bağ kurma aktivitesi bebeğinizin boyun, sırt ve karın kaslarını çalıştırırken aynı zamanda sizinle bağ kurmasına yardımcı olur.
3 - 6 aylık bebeğiniz ile bağ kurma
Bebek ile etkileşim Aşama
   
Bebeğiniz ile bir aynanın önüne geçin ve yüzünüzü farklı şekillere (mutlu, üzgün ve heyecanlı) sokun. Bebekler taklit etmeyi çok sever, bebeğiniz sizi taklit ettiğinde hafifçe sevincinizi gösterin. Bu bebeğinize yüz ifadelerini ve anlamlarını öğretirken, bebeğinizin duygusal ipuçlarını tanımaya yönelik sosyal becerisini geliştirir.
Bulaşık yıkama, çamaşır yıkama veya yatak toplama gibi günlük ev işlerinizi yaparken bebeğiniz ile bunlar hakkında konuşun. Bebeğinizle konuşmak sesiniz ile bebeğiniz arasında bir bağ kurulmasına yardımcı olarak bebeğiniz ile hayat boyu yapacağınız konuşmalar için bir zemin oluşturmanızı sağlar.
6 - 9 aylık bebeğiniz ile bağ kurma
Bebek ile etkileşim Aşama
   
Bebeğinizi yüzüstü şekilde yerleştirin (bunu yaparken çok dikkatli olun ve bebeğinizin düzgün nefes aldığından emin olun) ve ulaşması biraz zor olan bir yere birkaç oyuncak koyun. Oyuncaklardan birini gördüğünde avuç içlerinizi bebeğinizin ayaklarına koyarak ve bebeğinizi yavaşça oyuncağa doğru iterek oyuncağa ulaşmasına yardımcı olun. Bu aktivite birlikte oyun oynarken bebeğinizi uzanmaya, sürünmeye, hareket etmeye ve hızlı ilerlemeye teşvik eder.
Bir kağıt parçasının üzerine basit bir şekil çizin. Başka bir kağıt parçasının üzerine ise aynı basit şekilden iki tane çizin. Kağıt üzerindeki nesnelerin şekilleri, renkleri ve sayılarını tarif edin. Bu aktivite, bebeğinizin nesnelerin miktarını öğrenmesine yardımcı olacak zemini hazırlar.
9 - 12 aylık bebeğiniz ile bağ kurma
Bebek ile etkileşim Aşama
   
Peluş bir topu bebeğinize doğru yavaşça yuvarlayın. Bebeğiniz topu yakaladığında veya durdurduğunda sevincinizi gösterin ve bebeğinizden topu geri yuvarlamasını isteyin. Topu biraz zıplatarak yuvarlamayı da deneyin. Bebeğinizle bir yandan eğlenceli şekilde bağ kurarken bir yandan da bebeğinizin el-göz koordinasyonunun gelişmesine katkıda bulunmanızı sağlar.
Başınızın üzerine küçük ve hafif bir battaniye koyarak klasik ce-ee oyunu oynayın. Bebeğinizin sırası geldiğinde onun da başını battaniye ile yavaşça kapatıp battaniyeyi kaldırarak oyuna katılmasını sağlayın. Bu bebeğinizin eğlenirken aynı zamanda nesnelerin kalıcılığını (görünmeyen nesnelerin hala var olması) anlamaya başlamasına yardımcı olur.

Bu farklı etkileşim tipleri size bebeğiniz ile bağ kurma fırsatı verirken aynı zamanda bebeğinizin gelişimini desteklemede büyük katkı sağlar. Bebeğiniz ile aranızda hala bir bağ oluşmadığını hissediyorsanız ek yöntemler ve stratejiler için doktorunuzla veya çocuğunuzun doktoru ile görüşebilirsiniz.

 
Aktiviteler
Bebeğinizin fiziksel gelişimi, dil becerisi, zihinsel gelişimi, hareket becerisi, sosyal ve duygusal gelişimi hakkında aktiviteler kısmından yardım alabilirsiniz.
Bez Dedektifi
Bebeğinizin sindirimiyle ilgili ipuçlarını kakasından anlayabilirsiniz. Bez dedektifine girin, bebeğinizin sindirim hikayesini keşfedin.