Bebeklerde ishal ve kabızlık nedenleri ve yardımcı olacak yöntemler

Bebeklerde ishal için hangi tedaviyi denemelisiniz?

İshal devamlılık gösterirse veya kötüleşirse, doktora gidin veya doktorunuzla görüşün. Formül mamayı değiştirmek yardımcı olabilir.

Detaylı bilgi almak için "Bez Dedektifi" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Bebeklerde kabızlık

Bebeğinizin kakasını yapmakta güçlük çekmesi, bebeğinizin kakasının sert ve kuru olması veya bağırsak hareketinin normalden daha az sıklıkta olması gibi pek çok faktör bebeğinizde kabızlığa yol açabilir:

  • İlk kez katı gıdalar yemek kabızlığa neden olabilir. Bebeğinize ilk kez verdiğiniz pirinç gevreği  veya yulaf ezmesi gibi yiyeceklerin bazıları düzenli bağırsak hareketlerini desteklemek için yeterli lif sağlamayabilir.
  • Vücudun susuz kalması kabızlığa neden olur. Bebeğinizin vücudu, yeterli düzeyde su verilmediğinde bağırsaklarındaki atıklarda yer alan sıvı da dahil olmak üzere yediklerinde ve içtiklerinde bulunan sıvıları emer.
  • Formül mamalar palm olein yağı içerir. Anne sütü iyi bir sindirim sağlığı ve gelişimi sağlayacak dengeli miktarda yağ ve protein içerir. Formül mamalara eklenen palm olein yağı gibi ürünler bazı bebeklerde dışkılarının sertleşmesine neden olabilir.
  • Hastalık veya diğer tıbbi durumlar sağlıklı sindirim fonksiyonlarının bozulmasına yol açabilir. Bazı bebeklerde hastalık gelişir veya altta yatan tıbbi rahatsızlıklar bulunur. Bu da kronik kabızlığa neden olur. Bebeğiniz kakasını yapmakta zorlanıyorsa doktorunuza danışın.

Bebeğinizin kabızlığını nasıl geçirebilirsiniz?

Bazı doktorlar formül mamaya veya anne sütüne 30-60 gram erik, elma veya armut suyu eklenmesini önerir. Bu meyve sularındaki şeker, dışkının yumuşamasına yardımcı olabilir. Bebeğinizin bağırsaklarındaki katılaşmış dışkıyı yumuşatmak için bacaklarına egzersiz yaptırın veya belirtiler devam ederse karnına hafifçe masaj yapın. Çocuk doktorunuz veya doktorunuz tarafından tavsiye edilmediği sürece bebeğinize reçetesiz satılan dışkı yumuşatıcı ilaçlar vermeyin.

Bazı bebeklerde dışkının sertleşmesine yol açan bir bileşen olan palm olein yağı içermeyen bir formül mamaya geçme konusunda doktorunuza danışın.

Bağırsak hareketleri

Bebeklerde bağırsak hareketleri için normal aralık geniştir. Bebek dışkıları bebekten bebeğe ve günden güne değişiklik gösterir. Dışkı sarı, yeşil veya kahverengi olabilir ve buna rağmen normal kabul edilebilir. Bebek dışkısının normal kıvamı akışkan elma püresi ile oyun hamuru arasında değişir. Detaylı bilgi almak için "Ufacık Karnında Neler Oluyor?" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 
Aktiviteler
Bebeğinizin fiziksel gelişimi, dil becerisi, zihinsel gelişimi, hareket becerisi, sosyal ve duygusal gelişimi hakkında aktiviteler kısmından yardım alabilirsiniz.
Bez Dedektifi
Bebeğinizin sindirimiyle ilgili ipuçlarını kakasından anlayabilirsiniz. Bez dedektifine girin, bebeğinizin sindirim hikayesini keşfedin.