Bebeğinizin fiziksel büyümesinin ve gelişiminin desteklenmesine yönelik aktiviteler

Bebeğinizin 1. yılda fiziksel büyümesi

Bebeklerin büyüklükleri farklılık gösterir ve her bebek farklı hızda büyür. Genel kılavuzlar olmasına rağmen, bebeğiniz bu ortalamaların üzerinde veya altında ise, endişelenmenizi gerektirecek bir neden yoktur.
  • Doğumdan 6. aya kadar, bebeğinizin ayda 1.25 cm ile 2.5 cm büyümesini ve haftada 150 g ila 210 g almasını bekleyebilirsiniz.* Beş ila 6 aylık bebek, ilk doğum ağırlığının iki katına çıkabilir.
  • Altı ila 12 ay arasında, bebeğinizin ayda 1 cm ile 2.5 cm büyüyebilir ve haftada 90 g ila 150 g alabilir.* 1 yaşındaki bebek, ilk doğum ağırlığının üç katına çıkmış olabilir.
  • Bebeğinizin belirli bir andaki boyunun ve kilosunun, düzenli bir büyüme hızı göstermesi kadar önemli olmadığını unutmayın.
*Kaynak: Mayo Clinic

Bebeğinizin fiziksel yetileri gibi bilişsel yetileri de gelişir:
  • Bebeğinizin beyin büyümesinin yaklaşık %75'i ilk bir yılda meydana gelir.
  • Yenidoğan bebek normalde bulanık görür ancak 6 ayın sonunda bebeğiniz dünyayı büyük ölçüde sizin gibi görür.

Bebeğinizin fiziksel büyümesini nasıl desteklersiniz?

Bebeğinizin aktif olduğundan emin olun. İlk birkaç ayda en fazla bebeğinizin karnı üzerine uzanmasından ibaret olabilecek interaktif oyunlar kritik alanlarda gelişimin yanı sıra bebeğinizi bağlanmasını ve hareketini teşvik edebilir.

Bebeğinizin yeterince dinlenmesine yardımcı olun. Bebekler daha büyük çocuklara göre daha fazla uyumaya ihtiyaç duyduklarından, öğrenme faaliyetleri kadar uykuya da zaman ayırın. Bebeğinizin dinlenmeye veya uyumaya ihtiyacı olduğunu gösteren ipuçlarını öğrenin.

Şimdi ve gelecek aylarda ve yıllarda dengeli beslenmeyi sürdürün. Ne kadar küçük olursa olsun aklınızdaki her türlü soruyu doktorunuz ile konuşun. Yanıtını bilmediğiniz her soru kötüdür.

 
Aktiviteler
Bebeğinizin fiziksel gelişimi, dil becerisi, zihinsel gelişimi, hareket becerisi, sosyal ve duygusal gelişimi hakkında aktiviteler kısmından yardım alabilirsiniz.
Bez Dedektifi
Bebeğinizin sindirimiyle ilgili ipuçlarını kakasından anlayabilirsiniz. Bez dedektifine girin, bebeğinizin sindirim hikayesini keşfedin.