Bebek Beslenmesi Hakkında Merak Edilenler

Sık sorulan beslenme sorularınızın cevaplarını burada bulabilirsiniz.
Doğum Öncesi Beslenme
Formül Mama ile Beslenme
Emzirme
Nereden Alabilirim

 

Doğum Öncesi Beslenme
Hepsini Göster

Hamileyken ne kadar kilo almalıyım?

Hamileliğinizin ilk üç ayı sonunda, bebeğiniz yaklaşık 5 cm uzunluğundadır ve yalnızca 15 gram ağırlığındadır. Dolayısıyla hamileliğin ilk 12 haftasında yalnızca yaklaşık 450 ila 1800 gram kilo almanız uygun olacaktır. Kilonun çoğunu, bebeğinizin en çok büyüdüğü ikinci veya üçüncü üç aylık dönemde almalısınız. Aşağıdaki kılavuzlar hamilelik öncesi kilonuza bağlı olarak ne kadar kilo almanızın önerildiğine dair size fikir verecektir.

Hamilelikte kilo alımı konusunda için Genel Bilgiler* †


Kilo durumunuz: Sağlıklı toplam kilo alımı: 2. ve 3. üç aylık dönemde haftalık kilo alımı:
Hamilelik öncesi kilonuz normalden az ise 13 ila 18 kg 450-600 g
Hamilelikten önce normal kilodaysanız 13 ila 16 kg 360-450 g
Hamilelik öncesi kilonuz normalden fazla ise 7 ila 11 kg 225-315 g
Hamilelik öncesi kilonuz normalden çok fazla ise 5 ila 9 kg 180 ila 270 g
*İlk üç aylık dönemde sınırlı kilo alımının 450 ila 1800 gram arasında olduğu varsayılır. Kilo alımının ağırlıklı olarak 2. ve 3. üç aylık dönemde gerçekleşmesi önerilir.
†Institute of Medicine (IOM), National Research Council (NRC). Weight Gain During Pregnancy: Reexamining the Guidelines. Washington DC: National Academies Press; 2009.

Hamilelikte sabah bulantısı ile nasıl baş edebilirim?

Hamile kadınların yaklaşık %70 ila %85'i mide bulantısı ve/veya kusma yaşar. Mide bulantısı ve/veya kusma çoğunlukla ilk üç aylık dönemde yaşanır ve genellikle 14. haftadan sonra görülmez.*
 
Mide bulantısını geçirmeye yönelik bazı yöntemler aşağıdaki şekildedir:*
 • Az ve sık yemek yiyin.
 • Sıvı meyve püresi veya meyveli yoğurt gibi soğuk şeyler deneyin.
 • Kraker, tost ve meyve gibi midenizi yatıştıracak yiyecekler yiyin.
 • Ağır kokulu yiyeceklerden ve size rahatsızlık verecek her türlü yiyecekten kaçının.
 • Mide bulantınıza faydası olacak zencefil gazozu, zencefil çayı veya zencefil şekerini deneyin.

*Your Pregnancy and Childbirth: Month to Month. 5th ed. Washington DC: American College of Obstetricians and Gynecologists; 2010.

Hamileyken ne kadar suya ihtiyacım var?

Loğusalık döneminde olduğu gibi hamilelik döneminde de su alımı son derece önemlidir. Su içme konusunda Diyetsel Referans Alımı'na (DRI) göre bazı bilgiler aşağıdaki şekildedir.

Hamilelik: Hamile kadınlar genellikle su dahil olmak üzere günde yaklaşık 2,3 litre (yaklaşık 10 bardak) içecek içer.

Emzirme Dönemi: Emziren kadınlar genellikle su dahil olmak üzere yaklaşık 3,1 litre (yaklaşık 13 bardak) içecek içer.

Su ve Sıvıların Faydaları: Su atık ürünlerin hücrelerden atılmasına ve hem anne hem de bebeklerde karaciğer ve böbreğin çalışmasına yardımcı olur. Kan miktarınızın artmasını desteklemek için yeterli suya ihtiyaç duyulur. Günlük su (sıvı) alımınız hakkında doktorunuzla görüşebilirsiniz.


"Su, Potasyum, Sodyum, Klorür ve Sülfat için Diyetsel Referans Alımı" (2004), erişilen site: www.nap.edu

Hamileyken hem kendim hem de bebek için yediğim inancı doğru mudur?

Bebeğiniz ve kendiniz için yemek yeseniz de genel olarak iki kat daha fazla yememelisiniz. Hamilelikten önce çoğu kadın için normal günlük kalori alımı yaklaşık 2.000 ila 2.200 kalori arasındadır. Hamilelik sırasında, 2. üç aylık dönemde günde ek 340 kalori 3. üç aylık dönemde ise ek 450 kalori tüketmeniz önerilir.

Fazladan ne kadar yemeniz gerektiğine (veya bu fazlalığın ne kadar az olduğuna) dair size bir fikir vermek gerekirse, bir bardak yağsız süt ile fıstık ezmeli ve marmelatlı sandviçin yarısı yaklaşık 340 kalori eder. Bu nedenle ihtiyacınız olan tek şey normal öğünlerinize ek olarak günde bir veya iki sağlıklı atıştırmalıktır.


"Enerji, Karbonhidrat, Lif, Yağ, Yağ Asitleri, Kolesterol, Protein ve Amino Asitler (Makrobesinler) için Diyetsel Referans Alımları" (2002/2005), erişilen site www.nap.edu

Folik asit nedir?

Hamilelik döneminde tüm vitaminler önemli olmasına rağmen, folik asit özellikle kritik önem taşır. Amerikalılar için Beslenme Kılavuzu (2010) tüm kadınların doğurganlık dönemlerinde takviye bir besinden veya ek bir gıdadan günde 400 mikrogram folik asit almalarını tavsiye etmektedir.

Yapraklı yeşil sebzeler, brokoli ve portakal suyu folik asit içeren besin kaynakları arasında yer alır.


Dietary Guidelines for Americans 2010. http://health.gov/dietaryguidelines/dga2010/DietaryGuidelines2010.pdf(2.9 MB)
Your Pregnancy and Childbirth: Month to Month. 5th ed. Washington DC: American College of Obstetricians and Gynecologists; 2010.
Doktorunuz ile (veya sağlık danışmanınız) hamilelik dönemindeki beslenme ihtiyaçlarınız hakkında konuşun.

Her gün öğle yemeği için soğuk sandviç yiyebilir miyim? Beyaz peynir veya krem peyniri gibi yumuşak peynirler yiyebilir miyim?

 • Kızgın hale gelene kadar ısıtıldığı takdirde salam, jambon ve sosis yenebilir.
 • Üzerinde "pastörize süt ile yapılmıştır" etiketi bulunan yumuşak peynirlerin (beyaz peynir, krem peynir, (Kamember peyniri ve Panela gibi) hamilelik sırasında yenmesi güvenlidir. Pastörize edilmemiş sütten veya pastörize edilmemiş süt içerebilen çiğ sütten yapılmış gıdalardan kaçının.
 • Dondurulmuş gıda bölümünde satılan hazır salatalar jambonlu salata, tavuklu salata, yumurta salatası, ton balıklı salata, deniz ürünleri salataları veya dondurulmuş ezme, et ezmeleri veya füme edilmiş deniz ürünlerini yemekten kaçının.

http://www.fda.gov/Food/ResourcesForYou/HealthEducators/ucm081819.htm
Anne Adayları için Besin Güvenliği. http://www.fda.gov/Food/ResourcesForYou/HealthEducators/ucm081785.htm

Hamileyken balık yiyebilir miyim?

Evet, balık yiyebilirsiniz. Balık sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır ve doymuş yağ miktarı azdır. Pek çok balıkta sağlıklı olan omega-3 yağ asitleri bulunur. Köpek balığı, kılıç balığı, ispanyol uskumrusu ve kiremit balığı gibi yüksek miktarda civa içeren balıklardan kaçınılmalıdır. Haftada bir 420 gram veya haftada yaklaşık ortalama 2 öğünde balık yiyin.

Hamilelik sırasında şeker yemek riskli midir?

İnanılanın aksine şeker kendi başına obezite veya diyabete yol açmaz. Aşırıya kaçmadan eklenen şekerler sağlıklı beslenmenin bir parçası olabilir.

Beslenmenizdeki şekerin yüksek kalite yiyeceklerden (meyve ve az yağlı süt ürünleri) gelmesi veya yüksek kalite yiyecekleri (böğürtlen veya yulaf ezmesi) tatlandırmak için az miktarda kullanılması önemlidir.
Başa Dön
Formül Mama ile Beslenme
Hepsini Göster

Hazırladığım formül mamayı ne kadar süre saklayabilirim?

Formül mama buzdolabında saklanmalı (2°C - 4°C) ve 24 saat içinde kullanılmalıdır. Beslenmeye başladıktan sonra 1 saat içinde kullanılmayan ve artan formül mamayı bebeğinize vermeyiniz. Bebeğinizin formül mamasını her seferinde taze hazırlamanızı öneririz.

Oda sıcaklığında bırakılan formül mamanın tüketilmesine ilişkin risk nedir?

Formül mamanın oda sıcaklığında tutulmasına ilişkin risk bakteriyel enfeksiyondur. Bu enfeksiyon ürünün bozulmasına ve bebeğinizde potansiyel olarak mide ve bağırsak iltihabına (kusma ve/veya ishal) yol açabilir. Formül mamadaki bozulma belli olabilir veya olmayabilir (kaymak tabaka oluşması gibi). Bebeğinizde beklenmedik bir reaksiyon ile ilgili olarak endişelenirseniz, bebeğinizin doktoru ile irtibat kurmalısınız. İyi bir formül mama hazırlama tekniği ile bu problemlerin meydana gelme ihtimali daha azdır.)

Bebeğimi doğru miktarda formül mama ile beslediğimi nasıl bileceğim?

Anne sütü bebekler için en iyisidir ve bebeklik çağı boyunca mümkün olduğunca anne sütü verilmelidir. Her bebeğin kendine özgü beslenme ihtiyaçları vardır. Bebeğinizi beslemenizin en iyi yolu bebeğinize istediği kadar formül mama vermektir. Ancak bir kılavuz arıyorsanız aşağıdaki tabloya bakın. Bunların yalnızca ortalama rakamlar olduğunu unutmayın.

Formül Mama-Beslenme Kılavuzları* † ‡


Yaş Günlük ortalama öğün sayısı Öğün başına ortalama miktar
Doğum–1 hafta 6 - 10 60-90 ml
1 hafta ila 1 ay 7 - 8 60-120 ml
1 ila 3 ay 5 - 6 120-150 ml
3 ila 6 ay 4 - 5 180-210 ml
6 ila 9 ay 3 - 4 210-240 ml
9 ila 12 ay 3 210-240 ml
* Behrman, RE et al.: Nelson Textbook of Pediatrics. 16th Ed. Philadelphia:WB Saunders Co., 2000; P. 165.
† Samour PQ and King K: Handbook of Pediatric Nutrition. 3rd Ed. Sudbury, MA:Jones and Bartlett Publishers, 2005;P. 90.
‡ Fomon SJ: Infant Nutrition. 2nd Ed. Philadelphia:WB Saunders Co., 1974; P. 24.

Güvenli bir şekilde farklı bir formül mamaya nasıl geçerim?

Kullandığınız formül mamayı değiştirme kararı almadan önce mutlaka doktorunuz ile konuşun. Ebeveynler genellikle bebeğin huysuzlanması, gazının olması, çıkarması veya iştahsızlığında formül mamanın bir rolü olduğunu düşünürler. Ancak bu genellikle doğru değildir.

Doktorunuz formül mamayı değiştirmenize onay verdiğinde bunu bebeğinizin beslenmesini ve sindirimini aksatmayacak şekilde yapmanın bir yolunu da önerecektir. Doktor iki formül mamayı azar azar karıştırmayı ve daha sonra ilk kullandığınız formül mamayı tamamen çıkarmanızı önerebilir.

Formül mama üretiminde ne tür bir su kullanılır?

Formül mama üretiminde kullanılan su içme suyuna ilişkin ulusal gerekliliklere uygun olmalıdır.

Formül mama ile birlikte verilen kaşığı kaybettim. Ne yapmalıyım?

Yeni bir kaşık edinmeniz için mümkün olan en kısa sürede aynı toz formül mamadan bir kutu daha almanızı öneririz. Bu kaşığa eşdeğer standart bir ev ölçüsü yoktur.

Bebeğimin yeni formül mamaya alışması ne kadar zaman alır?

Her bir bebek farklıdır bu nedenle bu tahmin etmek zordur. Genel olarak, bebeklerin yeni bir formül mamaya alışması iki gün ila iki hafta alır. Bazı bebekler ise hemen alışır. Formül mama değişikliği yapmadan önce her zaman doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Bebeğimin bağırsak hareketlerinde değişiklikler görürsem ne yapmalıyım?

Bağırsak hareketleri bebekten bebeğe ve yaşa göre değişkenlik gösterir. Bağırsak hareketleri sayı, büyüklük, renk ve doku açısından da değişkenlik gösterir. Bir bebek için "normal" kabul edilen bir dışkı başka bir bebek için normal olmayabilir. Bebeğinizin bağırsak hareketlerinde olağandışı bir değişiklik fark ederseniz her zaman doktorunuza danışın.

Bebeğinizin bağırsak hareketleri hakkında genel sorularınız için Bez Dedektifi'ni ziyaret edin.

Ürünleri marketten/eczaneden/internetten aldım. Fakat üzerinde bir etiket daha var. Bu etiketlemenin sebebi nedir?

Ürünler üzerine uygulanan etiketleme işlemi; ürün etiketlerini güncel Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği gerekliliklerine uyumlu hale getirmek için Abbott Türkiye kontrolünde yapılan bir işlemdir ve tüm etiketler T.C. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

Similac 3 ürününde Bileşimi bölümünde yer alan “sukroz” ifadesi ne anlama gelmektedir? Neden 3 numaralı ürüne konulmaktadır?

Similac 3 ürününde bulunan sukroz; şekerin üretilebileceği en doğal kaynaklardan olan şeker pancarı/şeker kamışından üretilen bir karbonhidrat çeşididir. Similac 3 içerisinde bulunan sukroz özellikle 1 yaş sonrası küçük çocukların ek gıdalarla beraber farklı karbonhidrat kaynakları ile tanışıp tat duyularının daha da geliştiği bir dönemde oldukları için eklenmektedir. 60 ml’lik su ile hazırlanan biberon maması için kullanılan 8.8 gr’lık toz mamada yalnızca 0.77 g sukroz bulunmaktadır. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu değerlerin altında kalmaktadır. Similac 1 ve 2 ürünlerinde ise sukroz bulunmamaktadır.
Başa Dön
Emzirme
Hepsini Göster

Süt miktarımın az olduğunu düşünüyorum. Bu bebeğimin kilosunu etkiler mi?

Bebeğiniz yaklaşık 6 hafta ila 2 aylık olduğunda, memelerinizin dolu olmadığını hissedebilirsiniz. Bu normaldir. Aynı zamanda bebeğiniz daha az emiyor olabilir. Bu bebeğinizin ve sizin emzirme sürecine uyum sağlamaya çalıştığınız anlamına gelebilir.

Aşağıda faydalı olacak birkaç ipucu verilmiştir:

 • Emzirme sırasında bebeğinizi iyi bir şekilde kavradığınızdan ve iyi bir pozisyonda tuttuğunuzdan emin olun.
 • Sık aralıklarla emzirin ve emmeyi ne zaman bırakacağına bebeğinizin karar vermesine izin verin.
 • Her bir emzirmede her iki memenizi de verin. Bebeğinizin hala emdiğini ve yuttuğunu gördüğünüz sürece bebeğinizin ilk memeyi emmeye devam etmesine izin verin. Bebeğiniz yavaşladığında veya durduğunda diğer memenizi verin.
 • Bebeğinizin anne sütüne daha az ilgi göstermesine neden olabileceğinden bebeğinize formül mama veya tahıllı ek gıda vermekten kaçının. Bu süt miktarınızı azaltacaktır. Yaklaşık 6 aylık olana kadar bebeğinizin katı gıdalara ihtiyacı yoktur. Bebeğinizin beslenmesini destekleme ihtiyacı duyarsanız, bir kaşık, bardak veya damlalık kullanmayı deneyin.
 • Yukarıdaki ipuçlarını denerken emzik kullanımını sınırlandırın veya bırakın.
The Federal Government Source for Women's Health Information. "Breastfeeding." http://www.womenshealth.gov/breastfeeding/common-challenges/#b

Bebeğimin yeterli miktarda süt aldığını nasıl bileceğim?

İlk zamanlar üç günden sonra yeni doğan bebeğiniz mekonyum (koyu, siyah veya koyu yeşil dışkı) adı verilen ilk dışkısını yapmayı bıraktığında bebeğinizin yeterli miktarda süt aldığını anlayacaksınız. Bunu yeşilimsi geçiş dışkısı ve daha sonra ise günde üç veya daha fazla kez sarı, pütürlü, akışkan kaka takip eder.

İlk ayda bebeğiniz altı ila sekiz bez ıslatacak ve günde en az iki bağırsak hareketi olacaktır. Süt miktarınız oturduğunda, ilk üç ayında günde yaklaşık 15 ila 30 gram kilo almalıdır. 3 ila 6 ay arasında bebeğinizin kilo alımı azalarak günde 15 grama düşer.


Dikkat etmeniz gereken diğer belirtiler:

 • Emzirmeden sonra birkaç saat uyur.
 • 24 saatlik zaman diliminde en az sekiz kere iki ila üç saatte bir emer.
 • Bebeğiniz genellikle en az 10 dakika ila en fazla 1 saat emer (ancak bebeğinizin emmesinin ne kadar sürdüğünü saatin değil bebeğinizin belirlemesine izin verin).
 • Bebeğiniz emerken durabilir ve tekrar emmeye başlayabilir.
 • Bebeğiniz genellikle iki memenizi de emer.
 • Emzirmeden önce memenizin dolu emzirmeden sonra ise daha yumuşak olduğunu hissedersiniz.
 • Emzirmeden sonra bebeğiniz durgun görünür ve artık aç değildir.

Daha fazla bilgi için Emzirme hakkında Temel Bilgiler sayfasını ziyaret edin. www.womenshealth.gov

Emzirirken hangi yiyecekleri yemeliyim?

Genelde emziren anneler sevdikleri yiyecekleri yiyebilir. Bazı yiyecekler anne sütüne tat verebilir ancak bebekler buna nadiren tepki verir. Belli bir yiyeceği veya baharatı yedikten sonra bebeğiniz huysuzlanıyorsa, bu yiyeceği belli bir süre yemekten kaçının ve bebeğinizin aynı tepkiyi verip vermeyeceğini görmek için daha sonra tekrar deneyin.

Genel olarak aşağıdaki örnek kılavuzdan yiyecekler seçerek dengeli beslenmeniz sizin beslenmenize ve bebeğinize yararlı besinler sağlamanıza yardımcı olur: Kilonuza ve ne kadar hareket ettiğinize göre yiyebilirsiniz.
 • Tahıllar (tercihen tam tahıllar) - günde 240 gram
 • Sebzeler - günde 3 kap
 • Meyveler - günde 2 kap (meyve suyu tüketiminizi sınırlandırın.)
 • Süt - günde 3 kap (az yağlı veya yağsız olanları tercih edin.)
 • Et ve Fasulyeler - günde 195 gram (az yağlı veya yağsız proteinleri tercih edin.)
Kilonuza ve ne kadar hareket ettiğinize göre yiyebilirsiniz. Özel bir yönlendirme veya herhangi bir gıda alerjiniz veya sınırlandırmanız varsa doktorunuza danışın.

Emzirirken ilaç almak güvenli mi?

Doğumdan sonra çoğu kadın ağrı kesici veya soğuk algınlığı ilacı almalarının fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğinden endişelenmeleri gerekmediğini düşünerek rahatlar. Buna rağmen emziriyorsanız ve reçeteli veya reçetesiz olması fark etmeksizin herhangi bir ilaç almayı planlıyorsanız, mutlaka doktorunuzun onayını alın.

Emzirirken çoğu ilacın alınması güvenlidir ancak bazı ilaçlar bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Ve bu ilaçlar hamileliğiniz sırasında tehlikeli olanlarla aynı ilaçlar olmayabilir. Bu dönemde hangi ilaçların sizin için güvenli olduğuna dair en güncel bilgiler için en güvenilik kaynak doktorunuzdur.


Healthy Children. "Medications and Breastfeeding."
http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/breastfeeding/pages/Medications-and-Breastfeeding.aspx

Tekrar çalışmaya başladığımda bebeğime anne sütü vermeye nasıl devam edebilirim?

Çalışırken de bebeğinize anne sütü vermeye devam edebilirsiniz. Sütünüzü sağabilir (yaygın olarak elektronik pompalarla) ve daha sonra bu sütü biberonla bebeğinize verebilirsiniz. Pek çok anne işteyken sütünü sağar ve eve döndüklerinde ise bebeklerini emzirir. İşteyken sütünüzü sağabilmek için bir pompaya, özel bir alana, iş yerinde sütünüzü saklayabileceğiniz bir yere (anne sütü soğutucusu veya buzdolabı/dondurucu), anne sütü saklama poşetleri/şişelerine, uygun bir zamana ve ortama ihtiyacınız olacaktır.

Emzirirken meme ucu ağrısını nasıl dindirebilirim?

Pek çok anne ilk başta meme uçlarının hassas olduğunu belirtir ancak sizin için uygun emzirme pozisyonlarını bulduktan ve bebeğinizi iyi bir şekilde kavramaya başladıktan sonra emzirme sizin için rahat olacaktır. Daha önceden oluşan bir incinmeden kaynaklanan bir ağrınız olması da mümkündür. Ayrıca bebeğiniz yalnızca meme ucunu emiyorsa ağrınız olabilir.

Ağrıyı dindirmeye yönelik bazı ipuçları:
 1. Bebeğinizi iyi bir şekilde kavramanız önemlidir. Bebeğiniz sadece meme ucunuzu emiyorsa, temiz bir parmağınızı bebeğinizin ağzının köşesine yerleştirerek bebeğinizin memenizi emmesini hafifçe durdurun ve tekrar deneyin. (Meme ucunuz bebeğinizin ağzından çıktıktan sonra düz veya basık görünmemelidir. Yuvarlak ve uzun olmalı veya emzirmeye başlamadan önceki aynı şeklinde olmalıdır.)
 2. Meme ucunuzdaki ağrı nedeniyle emzirmeyi ertelemek zorunda kalıyorsanız, bir sağlık personelinden yardım alın. Emzirmeyi ertelemek daha fazla ağrıya neden olabilir ve süt miktarınızı olumsuz yönde etkileyebilir.
 3. Bebeğinizi her emzirdiğinizde farklı pozisyonlar deneyin. Bu memenin farklı bir kısmına baskı uygulanmasını sağlar.
 4. Emzirmeden sonra memenizden birkaç damla süt akıtın ve temiz elinizle hafifçe ovarak meme ucunuza yayın. İnsan sütünün doğal iyileştirme ve ağrıyı hafifletme özellikleri bulunur. Ayrıca emzirmeden sonra meme uçlarınızın havanın etkisiyle doğal olarak kurumasını bekleyin veya yumuşak pamuklu bir gömlek giyin.
 5. Krem, hidrojel göğüs pedi veya göğüs ucu koruyucu kullanmayı düşünüyorsanız, ilk önce bir doktordan yardım alın.
 6. Çok dar ve göğüs uçlarınıza baskı yapacak sütyen veya kıyafetler giymekten kaçının.
 7. Nem oluşmasını önlemek için emzirme pedlerini sık sık değiştirin.
 8. Göğüs ucunuzda astrenjan veya diğer kimyasallar içeren sabun veya merhemleri kullanmaktan kaçının. Emzirmeden önce temizlenmesi gereken ürünlerden kaçındığınızdan emin olun. Meme uçlarınızı ve memelerinizi temiz tutmak için temiz su ile yıkamanız yeterlidir.
 9. Meme uçlarınız çok ağrıyorsa, ağrı kesiciler kullanma konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

The Federal Government Source for Women's Health Information. "Breastfeeding." http://www.womenshealth.gov/breastfeeding/common-challenges/#a

Emzirirken bebeğimi nasıl tutmalıyım?

Rahat bir emzirme pozisyonu bulmanız çoğunlukla sizin ve bebeğinizin rahat edeceği pozisyonu bulana ve bebeğinizi iyi bir şekilde kavramaya başlayana kadar denemenize bağlıdır.

Bebeğinizi iyi bir şekilde kavramanızı sağlayacak dört adım:
 • Bebeğinizi yüzü ve vücudu size dönük ve başı meme hizasında olacak şekilde tutun
 • Başparmağınızı memenizin üstüne ve diğer parmaklarınız aşağıya yerleştirerek göğsünüzü hafifçe kaldırın ve destekleyin. Ancak parmaklarınız meme başı çevresinden (meme ucunuzun etrafındaki koyu renkli alan) uzak olmalıdır.
 • Bebeğiniz ağzını iyice açana kadar meme ucunuzla alt dudağına hafifçe dokunun
 • Burnu, yanakları ve çenesi hafifçe göğsünüze değecek şekilde bebeğinizi hızlıca memenize doğru çekin. Burun delikleri kapanırsa, kafası hafifçe arkaya yaslanacak şekilde kalçasını yukarı ve kendinize doğru çekin.
Aşağıdaki tutma pozisyonlarını deneyin ve hangisinin sizin için uygun olduğunu görün. Bu pozisyonlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bebek Emzirme Pozisyonları sayfasına bakın.
 • Beşik Pozisyonu: Pek çok anne ve bebek için kolay ve yaygın bir tutma şeklidir. Bebeğinizin vücudunu size dönük şekilde tutun ve başını kolunuzun iç kısmına yerleştirin. Memenizi C tutuşuyla destekleyin ve bebeğinizi karnınıza çapraz olarak tutun. Bebeğinizin başı dirsek kıvrımınıza gelmeli ve ağzı doğrudan meme ucunuzun önünde olmalıdır. Kolunuzu desteklemek için bir yastık kullanın.
 • Koltuk Altı Pozisyonu: Sezeryanla doğum yapan anneler ile memeleri büyük, meme uçları düz veya çökük olan veya güçlü süt salgılama refleksi bulunan anneler için kullanışlı bir pozisyondur. Daha dik pozisyonda emmeyi tercih eden bebeklere de yardımı olan bir pozisyondur. Bebeğinizin başı meme ucu hizasında olacak şekilde sırt üstü olarak yan tarafınızda tutun. Bebeğinizi tutarken avuç içinizle de başını destekleyin. (Bebeğiniz neredeyse kolunuzun altındadır.)
 • Çapraz Beşik Pozisyonu: Bu pozisyon bebeğin başı için ekstra destek sağladığından ve bebeğin sabit kalmasına yardımcı olduğundan prematüre veya emme refleksi zayıf bebekler için kullanışlıdır. Bebeğinizi emzirdiğiniz memenin tersi kolunuzla tutun. Avuç içinizle de bebeğinizin başını destekleyin.
 • Yan Yatış Pozisyonu: Sezeryanla doğum yapan veya emzirirken dinlenmek isteyen anneler için iyi bir pozisyondur. Bebeğiniz size dönük olacak şekilde yan olarak uzanın. Bebeğiniz vücudunuza dönük olacak şekilde kendinize doğru çekin.

Mememden sağdığım sütü nasıl saklayabilirim?

Anne sütü ağzı sıkıca kapatabilen temiz bir cam veya BPA'sız sert bir plastik şişede saklanabilir. Anne sütünü dondurmak için yapılmış süt saklama poşetlerini de kullanabilirsiniz.

Sütünüzü sağdıktan sonra:
 • O günün tarihini saklama kabının üzerine etiketle yapıştırın. Sütü bir bakıcıya verecekseniz saklama kabının üzerine bebeğinizin adını yazın.
 • Anne sütünün üstte biriken kaymak kısmının sütün geri kalanına tekrar karışması için kabı hafifçe çevirin. Sütü çalkalamanız önerilmez. Bu, sütün değerli bileşenlerinin parçalanmasına neden olabilir.
 • Sütü sağdıktan sonra buzdolabına koyun veya soğutun. Daha sonra bebeğinize vermek üzere sütü buzdolabına, soğutucuya veya izole soğutucu poşetine koyabilir veya küçük miktarlarda (60 ila 90 ml) dondurabilirsiniz.
Süt dondurma ipuçları:
 • Şişe kapaklarını sıkıca kapatmak için süt tamamen donana kadar bekleyin.
 • Donduğunda hacmi genişleyeceğinden kabın üst kısmında yaklaşık 2,5 cm boşluk bırakın.
 • Sütü dondurucunun kapağında değil dondurucunun arka kısmında saklayın.
Sütü çözme ve ısıtma ipuçları:
 • En önce sakladığınız sütü ilk olarak ısıtın.
 • Anne sütünün illa ısıtılması gerekmez. Bazı anneler soğukluğunu gidererek oda sıcaklığında vermeyi tercih eder. Bazı anneler ise soğuk verir.
 • Anne sütü bulunan şişeyi veya poşeti asla mikro dalga fırına koymayın. Sütü mikro dalgada ısıtmak sütte bebeğinizin ağzını yakabilecek sıcak noktalar oluşmasına neden olur ve sütün bileşenlerine zarar verir.
 • Donmuş sütü mutfak tezgahına veya başka temiz bir yüzeye koyarak oda sıcaklığında çözülmesini bekleyebilirsiniz.
 • Sütü çevirin ve bileğinize birkaç damla akıtarak sıcaklığını test edin. Bebeğe rahatsızlık vermeyecek şekilde ılık olmalıdır.
 • Anne sütünü bir kez çözüldükten sonra tekrar dondurmayın ve 24 saat içinde kullanın.
Sağlıklı ve zamanında doğan bebeklerde kullanım için taze anne sütü saklama kılavuzu* † ‡


Saklanacağı YerSıcaklıkNe Kadar Süre?Bilinmesi Gerekenler
Oda sıcaklığındaOda sıcaklığı (25°C'ye kadar)3 ila 4 saatKaplar kaplanmalı ve mümkün olduğunda soğuk tutulmalıdır; kabı temiz, soğuk bir havluyla kapatmak sütün daha soğuk tutulmasına yardımcı olabilir.
İzole soğutucu poşeti-15°C ila 4°C24 saatBuz poşetlerini süt kapları ile her zaman temas halinde tutun; soğutucu poşetini açmayı sınırlandırın.
Buzdolabı4°C5 günSütü buzdolabının ana gövdesinin arka kısmında saklayın.
Buzdolabının buzluk bölümü-15°C2 haftaSütü sıcaklığın en sabit olduğu dondurucunun arka kısmına doğru koyun. Daha uzun süre saklanan süt güvenlidir ancak sütün içindeki bazı yağlar bozularak süt kalitesinin düşmesine neden olabilir.
Buzdolabının ayrı bir kapağı olan buzluk bölümü-18°C Sütü sıcaklığın en sabit olduğu dondurucunun arka kısmına doğru koyun. Daha uzun süre saklanan süt güvenlidir ancak sütün içindeki bazı yağlar bozularak süt kalitesinin düşmesine neden olabilir.
Kutu tipinde veya dik derin dondurucu-20°C Sütü sıcaklığın en sabit olduğu dondurucunun arka kısmına doğru koyun. Daha uzun süre saklanan süt güvenlidir ancak sütün içindeki bazı yağlar bozularak süt kalitesinin düşmesine neden olabilir.


İpucu: Donduktan sonra anne sütünün hacmi genişlediğinden dondurucuya koymadan önce sütün üzerine kaç mililitre olduğunu gösteren bir etiket yapıştırın.


*Adapted from Meek JY (ed): New Mother’s Guide to Breastfeeding. Elk Grove, IL: American Academy of Pediatrics
†Centers for Disease Control and Prevention: Breastfeeding. Adres: www.cdc.gov/breastfeeding Erişim tarihi: 23 Mayıs 2007
‡American Academy of Family Physicians: Breast Milk: How to Pump and Store It. Adres: www.familydoctor.org Erişim tarihi: 23 Mayıs 2007
U.S. Department of Health and Human Services’ Office on Women’s Health, Your Guide to Breastfeeding; www.womenshealth.gov, January 20, 2011.


Çözülmüş Anne Sütü Saklama Kılavuzu

 Oda Sıcaklığında (19°C ila 22°C)Buzdolabı (0-4°C)Her türlü Dondurucu
Çözülmüş Anne Sütü1 saat24 saatDondurmayınız.


The Federal Government Source for Women's Health Information. "Breastfeeding." http://www.womenshealth.gov/breastfeeding/pumping-and-milk-storage/

Süt kanalım tıkandı. Geçirmek için ne yapabilirim?

Emzirme döneminde belli bir zamanda süt kanalının tıkanması çoğu anne için yaygın bir durumdur. Tıkanmış süt kanalı memede hassas bir yumru gibi hissedilir. Beraberinde ateş veya diğer semptomlar görülmez. Süt kanalı tıkanıklığı süt kanalı memedeki sütü düzgün şekilde boşaltamadığında ve iltihaplandığında meydana gelir. Ardından tıkanıklığın arkasında basınç oluşur ve etrafındaki doku iltihaplanır. Süt kanalı tıkanıklığı genellikle tek seferde sadece tek bir memede görülür.

Yapabilecekleriniz:
 • Sıklıkla tıkanan memeniz ile emzirin (her iki saatte bir). Bu tıkanıklığın çözülmesine ve sütün rahatça akmasına yardımcı olur.
 • Şiş alanın arkasından başlayarak ilgili bölgeye masaj yapın. Parmaklarınızla dairesel bir hareket yapın ve meme ucunuza doğru masaj yapın.
 • Şiş olan bölgeye sıcak kompres uygulayın.
 • Hızlı bir iyileşme için daha fazla uyuyun veya ayaklarınızı yukarıda tutarak dinlenin. Süt kanalı tıkanıklığı annenin çok fazla hareket ettiğinin ilk işaretidir.
 • Vücudunuzu tam oturan çok dar olmayan, sportif bir sutyen giyin, çünkü dar sutyenler süt kanallarının sıkışmasına neden olabilir. Balensiz sutyen giymeyi deneyin.
The Federal Government Source for Women's Health Information. "Breastfeeding." http://www.womenshealth.gov/breastfeeding/common-challenges/#e

Bir memem şiş ve kırmızı, kendimi iyi hissetmiyorum. Sorun ne olabilir?

Memede şişkinlik veya yumru gibi durumları da içeren mastit olarak adlandırılan meme iltihabı olabilir ve bunun beraberinde ateş ve/veya nezleyi andıran belirtiler görülebilir. Veya memelerinizde ısınma, dokunduğunuzda yanma hissi olabilir, pembe veya kırmızı görünebilir.

Mastit genellikle yalnızca tek bir memede görülür. Meme iltihabı ile süt kanalı tıkanıklığı arasındaki farkı anlamak her zaman kolay değildir çünkü her ikisinin de belirtileri aynıdır ve 24 ila 48 saat içinde geçebilir. Bu zaman dilimi içinde kendiliğinden geçmeyen çoğu meme iltihabının doktor tarafından verilen ilaç ile tedavi edilmesi gerekir.

Yapabilecekleriniz:
 • Sıklıkla tıkanan memeniz ile her iki saatte bir emzirin. Bu sütün rahatça akmasını sağlar ve memenin aşırı derecede dolmasını önler.
 • Şiş alanın arkasından başlayarak ilgili bölgeye masaj yapın. Parmaklarınızla dairesel bir hareket yaparak meme ucunuza doğru masaj yapın.
 • Şiş olan bölgeye sıcak bir kompres ile ısı uygulayın.
 • Hızlı bir iyileşme için daha fazla uyuyun veya ayaklarınızı yukarıda tutarak dinlenin. Meme iltihabı genellikle annenin çok hareket ettiğini ve çok fazla yorulduğunun ilk işaretidir.
 • Vücudunuzu tam oturan çok dar olmayan, bir sutyen giyin, çünkü dar sutyenler süt kanallarının sıkışmasına neden olabilir.
The Federal Government Source for Women’s Health Information. "Breastfeeding." http://www.womenshealth.gov/breastfeeding/common-challenges/#f

Bebeğim emzirilmeyi reddediyor. Ne yapmalıyım?

Her zamanki gibi doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Bu pek çok annenin karşılaştığı bir sorundur ve bazen "meme grevi" olarak adlandırılır. Bebeğiniz aylardır sorunsuz bir şekilde emdikten sonra birden memeyi reddetmeye başlayabilir. Meme grevinin önemli nedenlerinden bazıları şunlardır:

Yapabilecekleriniz:
 • Diş çıkarmadan kaynaklanan ağız ağrısı, pamukçuk veya uçuk gibi bir mantar enfeksiyonu
 • Emerken ağrıya neden olan kulak enfeksiyonu
 • Belli bir emzirme pozisyonundan kaynaklanan ağrı, bu ağrı bebeğin vücudundaki bir bereden veya herhangi bir aşı nedeniyle oluşan ağrıdan kaynaklanabilir
 • Bebeğin anneden uzun süre ayrı kalması veya günlük rutininde büyük bir değişiklik yaşanmasına sinirlenmesi
 • Emzirme sırasında bebeğin dikkatinin dağılması, bebek dikkatini diğer şeylere verebilir
 • Emerken nefes almayı zorlaştıran burun tıkanıklığı
 • Biberonla besleme veya aşırı emzik kullanımı nedeniyle memedeki süt miktarında azalma
 • Bebeğin annesini ısırmasına annenin verdiği güçlü tepki
 • Emzirme sırasında insanların sert bir ses tonuyla konuşması veya tartışmasının bebeği sinirlendirmesi
 • Bebeğin strese, aşırı uyarılmaya veya emzirilmek istediğinde annenin bebeğini emzirmeyi sürekli olarak ertelemesine tepki göstermesi
Bebeğiniz meme grevindeyse özellikle bebeğiniz mutsuz ise sinirlenmeniz ve üzülmeniz normaldir. Ancak kendinizi suçlu hissetmemeniz veya yanlış bir şey yaptığınızı düşünmemeniz önemlidir.

Yapabilecekleriniz:
 1. Memenizin şişmesini ve süt kanallarının tıkanmasını önlemek için sütünüzü bebeğinizin daha önce emdiği zamanlarda sağmayı deneyin.
 2. Bebeğinize süt verirken geçici olarak bardak, damlalık veya kaşık gibi başka bir besleme yöntemi deneyin.
 3. Bebeğinizin yeterince süt aldığından emin olmak için ıslak ve kirli bebek bezlerini takip edin.
 4. Bebeğinize meme vermeye devam edin. Bebeğiniz sinirlenirse, durun ve tekrar deneyin. Bebeğiniz uyurken veya uykuluyken de deneyebilirsiniz.
 5. Çıplak vücudunuz bebeğinizin çıplak vücuduna değecek şekilde çeşitli emzirme pozisyonları deneyin.
 6. Tüm ilginizi bebeğinize odaklayın ve ekstra dokunma ve sarılma ile bebeğinizi rahatlatın.
 7. Bebeğin dikkatini dağıtacak şeylerin olmadığı sessiz bir odada sallarken emzirmeyi deneyin.
The Federal Government Source for Women's Health Information. "Breastfeeding."
http://www.womenshealth.gov/breastfeeding/common-challenges/#h

Bebeğinizin anne sütü yanında başka bir şeye ihtiyacı var mı?

Anne sütü bebekler için en iyisidir ve bebeklik çağı boyunca mümkün olduğunca anne sütü verilmelidir. Tıbbi nedenler ile doktorunuz tarafından tavsiye edilmediği sürece bebeğinizin anne sütünden başka bir şeye ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) tüm bebek ve çocukların doğumdan hemen sonra başlamak üzere günlük olarak 400 IU D vitamini almalarını ve genel kemik sağlığı için tüm çocukluk dönemi boyunca D vitamini almaya devam etmelerini tavsiye etmektedir. Ancak D vitamini konusunu doktorunuzla görüştüğünüzden emin olun.
Başa Dön
Nereden Alabilirim
Hepsini Göster

Similac'ı nerelerden alabilirim?

Similac eczanelerde ve marketlerde satılmaktadır. Similac’ın satıldığı marketlerin listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

E-bebek Adana M1 
E-bebek Adana Cadde
Adana Ceyhan S. CarrefourSA 
Adana Guzelyalı Super CarrefourSA 
Adana Huzurevler Super CarrefourSA 
Adana Pınarkent Super CarrefourSA 
Adana Pınarkent Super CarrefourSA 
Adana Ptt Caddesı CarrefourSA 
Adana Seyhan Hıper CarrefourSA 
Adana Seyhan Pınar Mh.Mını CarrefourSA 
Adana Turkmenbası Super CarrefourSA 
Adana Yesılyurt Super CarrefourSA 
Merkez Adamar Market
Reşatbey Şubesi Ekorama
S.Demirel Blv Şubesi Ekorama
Barış Manço Şubesi Ekorama
ÇukurovaŞubesi Ekorama
Turgut Özal Şubesi Ekorama
Toros Şubesi Ekorama
Esentepe Şubesi Ekorama
Yurt Şubesi Ekorama
Bakım Yurdu Şubesi Ekorama
Gürselpaşa Şubesi Ekorama
Pınar Şubesi Ekorama
Yüreğir Altınışık Gıda
Yüreğir Arvas Market
Merkez Ata Spor
Seyhan Ayhan Gıda Pazarı
Seyhan Babaoğul Market
Yüreğir Balcılar Market
Seyhan Batmaz Market
Seyhan Bravo Aslan Market
Seyhan BTM Market
Yüreğir Can Market
Çukurova Ceylan Market
Seyhan Ceylan Market
Çukurova Ceylan Market
Yüreğir Çatalan İndirimli Market
Seyhan Çelik Gıda
Yüreğir Çimen Gıda
Seyhan ÇSM AVM
Çukurova Demar Gıda
Seyhan Doğuş Ticaret
Yüreğir Dost Kardeşler
Seyhan Eser Market
Yüreğir Exmar Süpermarket
Yüreğir Faruk Market
Atilla Altı Kat Şubesi Gizerler
Mavi Bulvar Şubesi Gizerler
S.Demirel Blv Şubesi Gizerler
Huzurevleri Şubesi Gizerler
Adana Koop Şubesi Gizerler
Yeşilyurt Şubesi Gizerler
Geçit Şubesi Groseri
Cemalpaşa Şubesi Groseri
Güzelyalı Şubesi Groseri
Mavi Bulvar Şubesi Groseri
Kurtuluş Şubesi Groseri
Belediye Evleri Şubesi Groseri
Atatürk Bulvarı Şubesi Groseri
Kanalköprü Şubesi Groseri
Baraj Yolu Şubesi Groseri
Reşatbey Şubesi Groseri
Kenan Evren Şubesi Groseri
Turgut Özal Şubesi Groseri
Huzurevleri Şubesi Groseri
Türkmenbaşı Şubesi Groseri
Ceyhan Şubesi Groseri
Pınar Şubesi Groseri
Seyhan Marpa Market
Seyhan Nergiz Süpermarket
Çukurova Ortadoğu Perkande
Seyhan Öz Sevgi Gıda
Çukurova Öz Tunç Market
Seyhan Öz Yaşar Market
Atatürk Şubesi Ceyhan Temizler Market
İstasyon Şubesi Ceyhan Temizler Market
Afetevler Şubesi Ceyhan Temizler Market
Çamlıyol Şubesi Ceyhan Temizler Market
Çarşı şube Şubesi Ceyhan Temizler Market
Seyhan Tolga Market
Yüreğir Turgay Market
Yüreğir Yasan Gıda
Seyhan Yes Market
Seyhan Yoncam Süpermarket
Çukurova Yoncam Süpermarket
Çukurova Yoncam Süpermarket
Seyhan YU-Gİ Market
Yüreğir Zafer Gıda
Adapazarı Ada Center Hıper CarrefourSA 
Adapazarı Agora Super CarrefourSA 
Adıyaman Merkez Hıper CarrefourSA 
Park Afyon Avm Super CarrefourSA 
Özdilek Afyon Alışveriş Merkezi
Amasya Park Super CarrefourSA 
E-bebek Ankara Antares 
E-bebek Ankara Forum 
E-bebek Ankara Gimart 
E-bebek Ankara Ankamall 
E-bebek Ankara Çukurambar 
E-bebek Ankara One Tower 
Ankara A Cıty S. CarrefourSA 
Ankara Anatolıum Avm Hıper CarrefourSA 
Ankara Batıkent  Hıper CarrefourSA 
Ankara Cepa  Hıper CarrefourSA 
Ankara Cıgdem Mah.Mını CarrefourSA 
Ankara Dıkımevı Super CarrefourSA 
Ankara Gordıon Gurme CarrefourSA 
Ankara Koroglu Super CarrefourSA 
Ankara Mesa Dıkmen  Super CarrefourSA 
Ankara Umıtkoy Super CarrefourSA 
Ankara-Oran Kipa
Akdere Akyurt Market
Aktepe Akyurt Market
Aşıkpaşa Akyurt Market
Atış Akyurt Market
Ayvalı Akyurt Market
Barışyolu Akyurt Market
Besim Ömer Akyurt Market
Beşyol Akyurt Market
Cevizlidere Akyurt Market
Çakırlar-(Batıkent) Akyurt Market
Çaybaşı Akyurt Market
Çiğdemtepe Akyurt Market
Dalgıç Akyurt Market
Demetevler Akyurt Market
Dereboyu Akyurt Market
Dikmen Akyurt Market
Doğukent Akyurt Market
Dutluk Akyurt Market
Ege Mahallesi Akyurt Market
Erciyes Akyurt Market
Esertepe Akyurt Market
Etimesgut Akyurt Market
Etlik Akyurt Market
Gazino Akyurt Market
Güneşevler Akyurt Market
Harman Akyurt Market
Misket Akyurt Market
Misket 1 Akyurt Market
Natoyolu Akyurt Market
Öveçler Akyurt Market
Pursaklar Akyurt Market
Sanatoryum Akyurt Market
Ş.Pamuklar Akyurt Market
Şentepe Akyurt Market
Şentepe Seval Akyurt Market
Tepebaşı Akyurt Market
Tuzluçayır Akyurt Market
Ufuktepe Akyurt Market
Ufuktepe (Yeni) Akyurt Market
Ulus Akyurt Market
Yavuz Akyurt Market
Yeni Batı Akyurt Market
Yenimahalle Akyurt Market
Yeşilbayır Akyurt Market
E-bebek Antalya Lara 
E-bebek Antalya Erasta 
Antalya Alanya Super CarrefourSA 
Antalya Ataturk Bulvarı Hıper CarrefourSA 
Antalya Belek Super CarrefourSA 
Antalya Belek Turızm Cad. CarrefourSA 
Antalya Dogu Garajı Super CarrefourSA 
Antalya Dokuma Ozgurluk Mını CarrefourSA 
Antalya Dosemealtı Tokı Mını CarrefourSA 
Antalya Etıler Super CarrefourSA 
Antalya Fınıke Super CarrefourSA 
Antalya G Mall Gurme CarrefourSA 
Antalya Gazı Mustafa Kemal Mın CarrefourSA 
Antalya Guvenlık Super CarrefourSA 
Antalya Guzeloba1 S. CarrefourSA 
Antalya Hurma Gırısı Mını CarrefourSA 
Antalya Isıklar Mını CarrefourSA 
Antalya Kadrıye S. CarrefourSA 
Antalya Kas Super CarrefourSA 
Antalya Kepez Ahatlı Mını CarrefourSA 
Antalya Kepez Yukselıs Mını CarrefourSA 
Antalya Konyaaltı Lıman Super CarrefourSA 
Antalya Lara CarrefourSA 
Antalya Meydan Kavagı Super CarrefourSA 
Antalya Muratpasa Caglayan Sup CarrefourSA 
Antalya Muratpasa Meltem Super CarrefourSA 
Antalya Narencıye Super CarrefourSA 
Antalya Sarampol Mını CarrefourSA 
Antalya Serık Hurrıyet Super CarrefourSA 
Antalya Serık Super CarrefourSA 
Antalya Sgk Carsamba Super CarrefourSA 
Antalya Sırınyalı Super CarrefourSA 
Antalya Uncalı Super CarrefourSA 
Özdilek Antalya Alışveriş Merkezi
Antalya Kipa
Aydın Dıdım Super CarrefourSA 
Aydın Kusadası Garaj Super CarrefourSA 
Aydın Kusadası Huseyın Can Mını CarrefourSA 
Aydın Kipa
Kuşadası Kipa
E-bebek Balıkesir Yaylada 
Balıkesır 2 Super CarrefourSA 
Balıkesır Bandırma Super CarrefourSA 
Balıkesır Edremıt Akcay CarrefourSA 
Balıkesır Gonen Super CarrefourSA 
Balıkesir Kipa
Edremit Kipa
Bandırma Kipa
Gönen Happy Center
Susurluk Happy Center
Balıkesir Happy Center
Ordu Happy Center
Bandırma Merkez Happy Center
Bandırma Hal Şubesi Happy Center
Erdek Happy Center
Yüzüncüyıl Happy Center
Hacıyusuf Happy Center
Paşabayır Happy Center
Bılecık Bozuyuk Yenımahalle S. CarrefourSA 
Bıtlıs Tatvan Super CarrefourSA 
E-bebek Bolu 14 Burda 
Bolu Merkez S. CarrefourSA 
Burdur Merkez Super CarrefourSA 
E-bebek Bursa Zeno 
E-bebek Bursa Kent Meydanı 
Bursa Ardıcpark Avm Super CarrefourSA 
Bursa Bademlı Super CarrefourSA 
Bursa Balat Florya CarrefourSA 
Bursa Gemlık Super CarrefourSA 
Bursa Heykel Super CarrefourSA 
Bursa Ihsanıye CarrefourSA 
Bursa Kent Meydanı Super CarrefourSA 
Bursa Maya  Hıper CarrefourSA 
Bursa Merıc Plaza Super CarrefourSA 
Bursa Orhanelı Hıper CarrefourSA 
Bursa Ozluce Gulec Resıdence S CarrefourSA 
Bursa Ucevler Dumlupınar CarrefourSA 
Özdilek Bursa Alışveriş Merkezi
Özdilek Kaplıkaya Market
Özdilek Ataevler Market
Özdilek İnegol Market
Özdilek Gemlik Market
Özdilek Geçit Alışveriş Merkezi
Özdilek Özlüce Hipermarket
Özdilek Gürsu Hipermarket
Bursa Kipa
Karacabey Happy Center
MustafaKemalpaşa Happy Center
E-bebek Canakkale 
Canakkale Carsı Super CarrefourSA 
Canakkale Esenler Super CarrefourSA 
Canakkale Gelıbolu Super CarrefourSA 
Canakkale Super CarrefourSA 
Çanakkale Kipa
Biga Happy Center
Çan Happy Center
Corum Market Super CarrefourSA 
E-bebek Denizli Teras Park 
Denızlı Acıpayam Blv. Super CarrefourSA 
Denızlı Kınıklı Super CarrefourSA 
Denızlı Teras Park Hıper CarrefourSA 
Denızlı Unıversıte S. CarrefourSA 
Denizli Kipa
E-bebek Diyarbakır Ceylanpark 
Dıyarbakır Dıclekent Super CarrefourSA 
Dıyarbakır Nınovapark Hıper CarrefourSA 
Dıyarbakır Ortadogu Hıper CarrefourSA 
Dıyarbakır Peyas 2 CarrefourSA 
Dıyarbakır Peyas S. CarrefourSA 
Duzce Kalıcı Konutlar Super CarrefourSA 
Duzce Memursen Mını CarrefourSA 
Duzce Metek Super CarrefourSA 
Duzce Super CarrefourSA 
Edırne Kesan Super CarrefourSA 
Edırne Mevlana Evlerı Super CarrefourSA 
Edırne Super CarrefourSA 
Malkara Onur Market
Çerkezköy Onur Market
Edirne Onur Market
Edirne Kıyık Onur Market
Edirne Sarıcapaşa Onur Market
E-bebek Elazığ 
Elazıg Caydacıra S. CarrefourSA 
Elazıg Otogar Super CarrefourSA 
Elazıg Sursuru Super CarrefourSA 
Erzurum Dadaskent Super CarrefourSA 
Erzurum Redevco Hıper CarrefourSA 
Erzurum Sukrupasa S. CarrefourSA 
E-bebek Eskişehir Neoplus 
Eskısehır Borsa Caddesı Super CarrefourSA 
Eskısehır Emek Super CarrefourSA 
Eskısehır Kırım Caddesı S. CarrefourSA 
Eskısehır Neo Hıper CarrefourSA 
Eskısehır Parkwest Super CarrefourSA 
Eskısehır Uluonder S. CarrefourSA 
Eskısehır Yedıler S. CarrefourSA 
Özdilek Eskişehir Alışveriş Merkezi
E-bebek Gaziantep Prime Mall
E-bebek Gaziantep Forum 
Gıresun Sabah Super CarrefourSA 
Gokceada Mını CarrefourSA 
Antakya Prımemall Avm Hıper CarrefourSA 
Antakya Super CarrefourSA 
Iskenderun Super CarrefourSA 
Isparta Merkez Super CarrefourSA 
E-bebek İskenderun Prime Mall
E-bebek Gebze Center
E-bebek Çamlıca 
E-bebek Bostancı 
E-bebek Buyaka 
E-bebek Akasya 
E-bebek Upcity 
E-bebek Palladium 
E-bebek MetroGarden AVM
E-bebek Viaport 
E-bebek Canpark 
E-bebek Novada 
E-bebek Kızıltoprak 
Istanbul Acıbadem Hıper CarrefourSA 
Istanbul Acısu S. CarrefourSA 
Istanbul Altunızade Bayramaga CarrefourSA 
Istanbul Anadoluhısarı Gurme CarrefourSA 
Istanbul Atasehır Bulvar 216 Gurme CarrefourSA 
Istanbul Atasehır Gurme CarrefourSA 
Istanbul Atasehır Narpoınt Gurme CarrefourSA 
Istanbul Cakmak S. CarrefourSA 
Istanbul Canan Resıdance Super CarrefourSA 
Istanbul Çatalca Munıfsevı 2.S CarrefourSA 
Istanbul Çekmeköy Şileyolu Sup CarrefourSA 
Istanbul Çekmeköy Super CarrefourSA 
Istanbul Çengelköy Kaldırım Mını CarrefourSA 
Istanbul Dragos Super CarrefourSA 
Istanbul Dumankaya Ikon Gurme CarrefourSA 
Istanbul Esatpasa Super CarrefourSA 
Istanbul İçerenköy Hıper CarrefourSA 
Istanbul İçerenköy Mını CarrefourSA 
Istanbul Idealıst Park Gurme CarrefourSA 
Istanbul Idealtepe 2 Super CarrefourSA 
Istanbul Kartal Kızılay Blv.Mını CarrefourSA 
Istanbul Kentplus Centrıum Sup CarrefourSA 
Istanbul Kentplus Gurme CarrefourSA 
Istanbul Kızıltoprak Super CarrefourSA 
Istanbul Kucukyalı Super CarrefourSA 
Istanbul Kurtkoy 2 Super CarrefourSA 
Istanbul Maltepe Altaycesme S. CarrefourSA 
Istanbul Maltepe Cılıngır Soka CarrefourSA 
Istanbul Maltepe Merkez  Hıper CarrefourSA 
Istanbul Maltepe Park Hıper CarrefourSA 
Istanbul Marmara Royal Super CarrefourSA 
Istanbul Mıllenıum Super CarrefourSA 
Istanbul Modoko Super CarrefourSA 
Istanbul Palladıum Gurme CarrefourSA 
Istanbul Parkverde Super CarrefourSA 
Istanbul Pendık  Hıper CarrefourSA 
Istanbul Sancakpark Super CarrefourSA 
Istanbul Sancaktepe Sarıevler CarrefourSA 
Istanbul Selamıcesme Gurme CarrefourSA 
Istanbul Soyak Yenısehır Mını CarrefourSA 
Istanbul Suryapı Exen CarrefourSA 
Istanbul Tasdelen Super CarrefourSA 
Istanbul Tuzla Cınarlıbahce Mını CarrefourSA 
Istanbul Tuzla Evora Super CarrefourSA 
Istanbul Tuzla Kazım Karabekır CarrefourSA 
Istanbul Tuzla Manastır Mını CarrefourSA 
Istanbul Tuzla Merkez Mını CarrefourSA 
Istanbul Tuzla Vıamarın Gurme CarrefourSA 
Istanbul Uskudar Esatpasa CarrefourSA 
Istanbul Uskudar Fıstıkagacı M CarrefourSA 
Istanbultuzla Camlıbelde Yolu CarrefourSA 
Kurtköy Kipa
Sultantepe Merkez Happy Center
Maltepe Happy Center
Sancaktepe Happy Center
AsyaPark Happy Center
Ümraniye Metro Happy Center
Çekmeköy Happy Center
Taşdelen Happy Center
İçerenköy Happy Center
Üsküdar Happy Center
Ümraniye Happy Center
Pendik Happy Center
Maltepe Belediye Happy Center
Yakacık Happy Center
Tuzla Happy Center
Soğanlık Happy Center
Şahinbey Happy Center
Gebze Happy Center
Zümrütevler Happy Center
Fikirtepe Happy Center
Zümrütevler Happy Center
Kaynarca Happy Center
Şerifali Happy Center
Uğurmumcu Happy Center
Bulgurlu Happy Center
Kozyatağı Happy Center
Çakmak Happy Center
Ataşehir Happy Center
NamıkKemal Happy Center
Tepeüstü Happy Center
Selamiçeşme Happy Center
Özdilek İstanbul Alışveriş Merkezi
E-bebek Forum İstanbul
E-bebek Beylikdüzü 
E-bebek Mall of Istanbul 
E-bebek Marmara Forum 
E-bebek Torium 
E-bebek Maslak 
E-bebek Axis AVM
E-bebek Starcity AVM
E-bebek Trump Towers
E-bebek Kadir Has AVM
Istanbul 212  Hıper CarrefourSA 
Istanbul Avcılar  Hıper CarrefourSA 
Istanbul Avcılar 1 Super CarrefourSA 
Istanbul Bahcelıevler Kupa S. CarrefourSA 
Istanbul Bakırkoy Mını CarrefourSA 
Istanbul Balmumcu Mını CarrefourSA 
Istanbul Basaksehır Arterıum S CarrefourSA 
Istanbul Bayrampasa Hıper CarrefourSA 
Istanbul Besıktas Gurme CarrefourSA 
Istanbul Beylıkduzu 2 Super CarrefourSA 
Istanbul Beylıkduzu Saklıhan K CarrefourSA 
Istanbul Beylıkduzu Senturk Su CarrefourSA 
Istanbul Beylıkduzu Super CarrefourSA 
Istanbul Bomontı Gurme CarrefourSA 
Istanbul Buyukcekmece 19 Mayıs CarrefourSA 
Istanbul Cıhangır Gurme CarrefourSA 
Istanbul Crown Deluxe Gurme CarrefourSA 
Istanbul Dumankaya Modern Supe CarrefourSA 
Istanbul Esenler Esprı Super CarrefourSA 
Istanbul Esenyurt Mılpark Mını CarrefourSA 
Istanbul Esenyurt Mını CarrefourSA 
Istanbul Esenyurt Pusula Mını CarrefourSA 
Istanbul Eyup Topcular S. CarrefourSA 
Istanbul Fatıh Mını CarrefourSA 
Istanbul Florya Fylınn Gurme CarrefourSA 
Istanbul Fulya Gurme CarrefourSA 
Istanbul Gayrettepe S. CarrefourSA 
Istanbul Gokturk Super CarrefourSA 
Istanbul Gumussuyu Taksım CarrefourSA 
Istanbul Gungoren Kale Super CarrefourSA 
Istanbul Gurpınar Super CarrefourSA 
Istanbul Haramıdere Hıper CarrefourSA 
Istanbul Ihlamurdere S. CarrefourSA 
Istanbul Ispartakule Innovıa S CarrefourSA 
Istanbul Istınye Hıper CarrefourSA 
Istanbul Kagıthane 2 Super CarrefourSA 
Istanbul Kagıthane Super CarrefourSA 
Istanbul Kemerburgaz Gurme CarrefourSA 
Istanbul Kucukcekmece Super CarrefourSA 
Istanbul Kucukkoy Super CarrefourSA 
Istanbul Kumburgaz Mını CarrefourSA 
Istanbul Kurtulus Super CarrefourSA 
Istanbul Mashattan Gurme CarrefourSA 
Istanbul Mecıdıyekoy 3 Super CarrefourSA 
Istanbul Mecıdıyekoy Gulbag Mını CarrefourSA 
Istanbul Mecıdıyekoy Super CarrefourSA 
Istanbul Merter Hıper CarrefourSA 
Istanbul Mımaroba Super CarrefourSA 
Istanbul Omur Super CarrefourSA 
Istanbul Papatya Resıdence CarrefourSA 
Istanbul Pelıcanhıll Super CarrefourSA 
Istanbul Sarıyer Super CarrefourSA 
Istanbul Sefakoy Hıper CarrefourSA 
Istanbul Sefakoy Super CarrefourSA 
Istanbul Sıslı Hurrıyet S. CarrefourSA 
Istanbul Sıslı Super CarrefourSA 
Istanbul Tarabya Bayırı Gurme CarrefourSA 
Istanbul Tarabya Ustu S. CarrefourSA 
Istanbul Temapark Super CarrefourSA 
Istanbul Topkapı Super CarrefourSA 
Istanbul Vıa Venezıa Hıper CarrefourSA 
Istanbul Zekerıyakoy CarrefourSA 
Istanbul Zeytınburnu Super CarrefourSA 
Umranıye Madenler CarrefourSA 
Silivri Kipa
İst. Halkalı Kipa
Mehmet Akif Happy Center
İnönü Onur Market
Atakent Happy Center
Kazım Karabekir Happy Center
Santral Happy Center
Darıca Happy Center
Adnankahveci Happy Center
G.O.P Happy Center
Sanayi Mh. Happy Center
İkitelli Happy Center
Beylikdüzü MarcaCity Happy Center
Esenler Happy Center
Şirinevler Happy Center
Cennet Happy Center
Küçükköy Happy Center
Beşyüzevler Happy Center
Esenyurt Happy Center
Kağıthane Happy Center
Başakşehir 5.etap Happy Center
Ispartakule Happy Center
Yeşilpınar Happy Center
Kocasinan Happy Center
Marmaraevleri 3 Happy Center
Eyüp Happy Center
Seytantepe Happy Center
Altınşehir Happy Center
Beylikdüzü İnnova Happy Center
Çekmece Happy Center
Halkalı 2 Happy Center
Başakşehir 2. Etap Happy Center
Bomonti Happy Center
Beylikdüzü Esenbahçe Happy Center
Mimaroba Happy Center
Gümüşpala Happy Center
Çamlıkahve Happy Center
Çeliktepe Happy Center
Hadımköy Kiptaş Happy Center
Bizimevler 2 Happy Center
Armutlu FSM Happy Center
Mecidiyeköy Happy Center
Şükrübey Happy Center
Seyrantepe Happy Center
Reşitpaşa 1 Happy Center
KocaMustafapaşa Happy Center
Avcılar Happy Center
Sefaköy Happy Center
Hekimsuyu Happy Center
Mahmutbey Happy Center
Beylikdüzü Happy Center
Fatih Happy Center
Haznedar Happy Center
Kanarya Happy Center
Reşitpaşa Happy Center
Küçükköy Sancak Happy Center
Avcılar Havuz Happy Center
Beykent Happy Center
Beylikdüzü Prestij Happy Center
Küçükköy Merkez Happy Center
Cumhuriyet Mh. Happy Center
Bahçeşehir Happy Center
Kurtuluş Happy Center
Esenkent Happy Center
Silivri Kiptaş Happy Center
Büyükçekmece Happy Center
Akkoza Happy Center
Güzelce Happy Center
Bizimevler 2 Happy Center
Zeytinburnu Happy Center
4.Levent Onur Market
Arnavutköy 1 Onur Market
Arnavutköy 2 Onur Market
Atakent Onur Market
Avcılar Onur Market
Avrupa Konutları Onur Market
Ayazağa Onur Market
Bağcılar Onur Market
Bahçelievler Onur Market
Bakırköy 1 Onur Market
Bakırköy 2 Onur Market
Baaşakşehir Onur Market
Beylikdüzü 1 Onur Market
Beylikdüzü 2 Onur Market
Bomonti Onur Market
Büyükçekmece Onur Market
Çebeci Onur Market
Cennet Onur Market
Çağlaayan Onur Market
Çobançeşme Onur Market
Deposite Avm Onur Market
Esenyurt Onur Market
Eskule Avm Onur Market
Eyüp Onur Market
Finaskent Onur Market
Göktürk Onur Market
Gültepe Onur Market
Güneşli Onur Market
Gürpınar Onur Market
Hadımköy Kiptaş Onur Market
İkitelli Onur Market
Mimaroba Onur Market
Sefaköy Onur Market
Sefaköy Kiptaş Onur Market
Selimpaşa Onur Market
Silivri Onur Market
Sultangazi Onur Market
Yenibosna Onur Market
Yeşilköy Onur Market
Yeşilpınar Onur Market
Yeşilyurt Onur Market
Kemerburgaz Acar Gıda
Sultangazi Beşpınar Gıda Pazarı
G.O.P Emin Market 2
Sultangazi Acar Gıda
Sultangazi 2 Akkar Toplu Tüketim
Sultangazi 3 Akkar Toplu Tüketim
Sultangazi 4 Algül Gıda
Esenler Enes Mermer
Bayrampaşa Güneş Gıda
Bayrampaşa Pınar Gıda
Çatalca Onur Market
Silivri Onur Market
Esenler 2 Onur Market
Haramidere Onur Market
Avcılar 2 Onur Market
E-bebek İzmir Bayraklı 
E-bebek İzmir Optimum
E-bebek İzmirpark 
E-bebek İzmir Point Bornova 
E-bebek İzmir Ege Park Balçova AVM
Izmır Alıaga Sıteler Super CarrefourSA 
Izmır Alıaga Super CarrefourSA 
Izmır Bornova Bolıva Super CarrefourSA 
Izmır Cesme Super CarrefourSA 
Izmır Dıkılı Super CarrefourSA 
Izmır Gazıemır Mını CarrefourSA 
Izmır Mavısehır Hıper CarrefourSA 
Izmır Menemen Ulukent Mını CarrefourSA 
Izmır Ornekkoy Super CarrefourSA 
Izmır Poınt Bornova Gurme CarrefourSA 
Izmır Tıre Super CarrefourSA 
Izmırpark Avm Super CarrefourSA 
Özdilek İzmir Alışveriş Merkezi
Çiğli Kipa
Gaziemir Kipa
Balçova Kipa
Bornova-Forum Kipa
Merkez Batı Ege Koz.
E-bebek İzmit Ncity 
E-bebek İzmit 41 Burda
Izmıt Armada Kent Mını CarrefourSA 
Izmıt Derınce Super CarrefourSA 
Izmıt Fuar Hıper CarrefourSA 
Izmıt Tutuncıftlık Super CarrefourSA 
Izmıt Yenıkent Super CarrefourSA 
Karabuk 2 Super CarrefourSA 
Kastamonu Zırve Super CarrefourSA 
E-bebek Kayseri Forum 
Kırklarelı Luleburgaz Super CarrefourSA 
Lüleburgaz Kocaosman Onur Market
Lüleburgaz Taşkın Onur Market
Lüleburgaz Yıldız Onur Market
Lüleburgaz Merkez Onur Market
Vize Onur Market
Büyükmandıra Onur Market
Kırklareli Kurtuluş Onur Market
Kırklareli Merkez Onur Market
Kırklareli 100.yıl Onur Market
Özdilek Kocaeli Alışveriş Merkezi
E-bebek Konya Kulesite 
E-bebek Konya Novada 
Kutahya Meydan S. CarrefourSA 
E-bebek Malatya Park 
Malatya Aydınlıkevler Super CarrefourSA 
Malatya Cengız Topel S. CarrefourSA 
Malatya Cosnuk S. CarrefourSA 
Malatya Super CarrefourSA 
Malatya Tekel Hıper CarrefourSA 
Malatya Yesılyurt Super CarrefourSA 
E-bebek Manisa Cadde 
Manısa Akhısar Novada S. CarrefourSA 
Manısa Soma Super CarrefourSA 
Manısa Turgutlu Super CarrefourSA 
Manisa Magnesia Kipa
Mardın Ilkem Sıtesı S. CarrefourSA 
Mardın Kızıltepe Super CarrefourSA 
E-bebek Mersin 
Mersın Gocmen Super CarrefourSA 
Mersın Lımonluk Hıper CarrefourSA 
Mersın Mezıtlı Super CarrefourSA 
Mersın Mezıtlı Unv. Kavsagı Su CarrefourSA 
Mersın Okan Merzecı Super CarrefourSA 
Mersın Pozcu Super CarrefourSA 
Mersın Sılıfke Malazgırt Blv S CarrefourSA 
Mersın Tarsus 2 Super CarrefourSA 
Mersın Tarsus Super CarrefourSA 
Mersın Tomuk (Sezon) CarrefourSA 
Tarsus Kipa
Mezitli Şubesi Ekorama
Çağdaşkent Şubesi Ekorama
Tömük Şubesi Ekorama
Bakanlık Cad. Şubesi Ekorama
Kargıpınarı Şubesi Ekorama
Limonlu Şubesi Ekorama
Tarsus Aykanat Gıda
Davultepe Şubesi Bayar AVM
Akkent Şubesi Bayar AVM
Mezitli Şubesi Bayar AVM
Silifke Bebek Süpermarket
Tarsus Demirer Market
Tece Erciyes Market
Silifke Erhan Market
Pozcu Şubesi Groseri
Soli Kavşağı Şubesi Groseri
Arpaçbahşiş Şubesi Groseri
Mezitli Şubesi Groseri
Güvenevler Şubesi Groseri
Çiftlikköy Şubesi Groseri
Silifke Gültekin Market
Toroslar Lale Gıda
Akdeniz Lale Gıda
Toroslar Şubesi Gedikler Gıda
Güneykent Şubesi Gedikler Gıda
Kurdali Şubesi Gedikler Gıda
Mezitli Şubesi Gedikler Gıda
Erdemli Alata Şubesi Gedikler Gıda
Erdemli Akdeniz Şubesi Gedikler Gıda
Eğriçam Şubesi Gedikler Gıda
Tece Şubesi Gedikler Gıda
Davultepe Şubesi Gedikler Gıda
Soli Şubesi Gedikler Gıda
Çeşmeli Şubesi Gedikler Gıda
Yenişehir Şubesi Gedikler Gıda
Çağdaşkent Şubesi Gedikler Gıda
Kargıpınarı Şubesi Gedikler Gıda
50.yıl Şubesi Gedikler Gıda
Telekom Lider Gedikler Gıda
Toroslar Özgülsoylar
Akdeniz Sancarlar Market
Toroslar Şifa Şarküteri
Viranşehir Market
Silifke Yazarlar Nakliyat
Tarsus Yıldırımlar Market
E-bebek Bodrum Midtown 
Mugla Bodrum Heredot Super CarrefourSA 
Mugla Bodrum Merkez Super CarrefourSA 
Mugla Bodrum Mıdtown  Hıper CarrefourSA 
Mugla Fethıye Otogar Super CarrefourSA 
Mugla Mılas Super CarrefourSA 
Ordu Fatsa Super CarrefourSA 
Ordu Suleyman Felek Super CarrefourSA 
Ordu Super CarrefourSA 
Rıze  Super CarrefourSA 
E-bebek Sakarya Serdivan 
Sakarya Sapanca Super CarrefourSA 
Sapanca Kırkpınar Super CarrefourSA 
E-bebek Samsun Lovelet 
Samsun Adalet Super CarrefourSA 
Samsun Atakum Super CarrefourSA 
Samsun Bafra 2 Super CarrefourSA 
Samsun Bafra Celıkpark S. CarrefourSA 
Samsun Canık Hıper CarrefourSA 
Samsun Gurbuz Super CarrefourSA 
Samsun Pelıtkoy Super CarrefourSA 
Sınop Super CarrefourSA 
E-bebek Sanlıurfa Piazza 
Sanlıurfa K. Kopru Super CarrefourSA 
Sanlıurfa Karakopru Alıbaba S. CarrefourSA 
Sanlıurfa Vıransehır S. CarrefourSA 
Tekırdag Corlu Super CarrefourSA 
Tekırdag Corlu Taskent CarrefourSA 
Tekırdag Eroglu Hıper CarrefourSA 
Tekırdag Fıftynıne Home CarrefourSA 
Tekırdag Loft 282 Super CarrefourSA 
Çorlu Kipa
Tekirdağ-Çerkezköy   Kipa
Saray Onur Market
Çorlu Reşadiye Onur Market
Çorlu Havuzlar Onur Market
Çorlu Ulaş Onur Market
Şarköy Onur Market
Ergene Onur Market
Hayrabolu Onur Market
Kapaklı Onur Market
Köğrübaşı Onur Market
Uzunköprü Onur Market
E-bebek Tokat Novada 
Tokat Gop Super CarrefourSA 
Tokat Unıversıte S. CarrefourSA 
E-bebek Trabzon Varlıbaş
Trabzon Super CarrefourSA 
Van 2 Super CarrefourSA 
Vanpark Super CarrefourSA 
Yalova Star Avm S. CarrefourSA 
Özdilek Yalova Alışveriş Merkezi
Zonguldak Karadenız Ereglı 2 S CarrefourSA 
Zonguldak Karadenız Ereglı Sup CarrefourSA 
Zonguldak Kozlu Super CarrefourSA 
Başa Dön