Bebek Beslenmesi Hakkında Merak Edilenler

Sık sorulan beslenme sorularınızın cevaplarını burada bulabilirsiniz.
Doğum Öncesi Beslenme
Formül Mama ile Beslenme
Emzirme
Nereden Alabilirim

 

Doğum Öncesi Beslenme
Hepsini Göster

Hamileyken ne kadar kilo almalıyım?

Hamileliğinizin ilk üç ayı sonunda, bebeğiniz yaklaşık 5 cm uzunluğundadır ve yalnızca 15 gram ağırlığındadır. Dolayısıyla hamileliğin ilk 12 haftasında yalnızca yaklaşık 450 ila 1800 gram kilo almanız uygun olacaktır. Kilonun çoğunu, bebeğinizin en çok büyüdüğü ikinci veya üçüncü üç aylık dönemde almalısınız. Aşağıdaki kılavuzlar hamilelik öncesi kilonuza bağlı olarak ne kadar kilo almanızın önerildiğine dair size fikir verecektir.

Hamilelikte kilo alımı konusunda için Genel Bilgiler* †


Kilo durumunuz: Sağlıklı toplam kilo alımı: 2. ve 3. üç aylık dönemde haftalık kilo alımı:
Hamilelik öncesi kilonuz normalden az ise 13 ila 18 kg 450-600 g
Hamilelikten önce normal kilodaysanız 13 ila 16 kg 360-450 g
Hamilelik öncesi kilonuz normalden fazla ise 7 ila 11 kg 225-315 g
Hamilelik öncesi kilonuz normalden çok fazla ise 5 ila 9 kg 180 ila 270 g
*İlk üç aylık dönemde sınırlı kilo alımının 450 ila 1800 gram arasında olduğu varsayılır. Kilo alımının ağırlıklı olarak 2. ve 3. üç aylık dönemde gerçekleşmesi önerilir.
†Institute of Medicine (IOM), National Research Council (NRC). Weight Gain During Pregnancy: Reexamining the Guidelines. Washington DC: National Academies Press; 2009.

Hamilelikte sabah bulantısı ile nasıl baş edebilirim?

Hamile kadınların yaklaşık %70 ila %85'i mide bulantısı ve/veya kusma yaşar. Mide bulantısı ve/veya kusma çoğunlukla ilk üç aylık dönemde yaşanır ve genellikle 14. haftadan sonra görülmez.*
 
Mide bulantısını geçirmeye yönelik bazı yöntemler aşağıdaki şekildedir:*
 • Az ve sık yemek yiyin.
 • Sıvı meyve püresi veya meyveli yoğurt gibi soğuk şeyler deneyin.
 • Kraker, tost ve meyve gibi midenizi yatıştıracak yiyecekler yiyin.
 • Ağır kokulu yiyeceklerden ve size rahatsızlık verecek her türlü yiyecekten kaçının.
 • Mide bulantınıza faydası olacak zencefil gazozu, zencefil çayı veya zencefil şekerini deneyin.

*Your Pregnancy and Childbirth: Month to Month. 5th ed. Washington DC: American College of Obstetricians and Gynecologists; 2010.

Hamileyken ne kadar suya ihtiyacım var?

Loğusalık döneminde olduğu gibi hamilelik döneminde de su alımı son derece önemlidir. Su içme konusunda Diyetsel Referans Alımı'na (DRI) göre bazı bilgiler aşağıdaki şekildedir.

Hamilelik: Hamile kadınlar genellikle su dahil olmak üzere günde yaklaşık 2,3 litre (yaklaşık 10 bardak) içecek içer.

Emzirme Dönemi: Emziren kadınlar genellikle su dahil olmak üzere yaklaşık 3,1 litre (yaklaşık 13 bardak) içecek içer.

Su ve Sıvıların Faydaları: Su atık ürünlerin hücrelerden atılmasına ve hem anne hem de bebeklerde karaciğer ve böbreğin çalışmasına yardımcı olur. Kan miktarınızın artmasını desteklemek için yeterli suya ihtiyaç duyulur. Günlük su (sıvı) alımınız hakkında doktorunuzla görüşebilirsiniz.


"Su, Potasyum, Sodyum, Klorür ve Sülfat için Diyetsel Referans Alımı" (2004), erişilen site: www.nap.edu

Hamileyken hem kendim hem de bebek için yediğim inancı doğru mudur?

Bebeğiniz ve kendiniz için yemek yeseniz de genel olarak iki kat daha fazla yememelisiniz. Hamilelikten önce çoğu kadın için normal günlük kalori alımı yaklaşık 2.000 ila 2.200 kalori arasındadır. Hamilelik sırasında, 2. üç aylık dönemde günde ek 340 kalori 3. üç aylık dönemde ise ek 450 kalori tüketmeniz önerilir.

Fazladan ne kadar yemeniz gerektiğine (veya bu fazlalığın ne kadar az olduğuna) dair size bir fikir vermek gerekirse, bir bardak yağsız süt ile fıstık ezmeli ve marmelatlı sandviçin yarısı yaklaşık 340 kalori eder. Bu nedenle ihtiyacınız olan tek şey normal öğünlerinize ek olarak günde bir veya iki sağlıklı atıştırmalıktır.


"Enerji, Karbonhidrat, Lif, Yağ, Yağ Asitleri, Kolesterol, Protein ve Amino Asitler (Makrobesinler) için Diyetsel Referans Alımları" (2002/2005), erişilen site www.nap.edu

Folik asit nedir?

Hamilelik döneminde tüm vitaminler önemli olmasına rağmen, folik asit özellikle kritik önem taşır. Amerikalılar için Beslenme Kılavuzu (2010) tüm kadınların doğurganlık dönemlerinde takviye bir besinden veya ek bir gıdadan günde 400 mikrogram folik asit almalarını tavsiye etmektedir.

Yapraklı yeşil sebzeler, brokoli ve portakal suyu folik asit içeren besin kaynakları arasında yer alır.


Dietary Guidelines for Americans 2010. http://health.gov/dietaryguidelines/dga2010/DietaryGuidelines2010.pdf(2.9 MB)
Your Pregnancy and Childbirth: Month to Month. 5th ed. Washington DC: American College of Obstetricians and Gynecologists; 2010.
Doktorunuz ile (veya sağlık danışmanınız) hamilelik dönemindeki beslenme ihtiyaçlarınız hakkında konuşun.

Her gün öğle yemeği için soğuk sandviç yiyebilir miyim? Beyaz peynir veya krem peyniri gibi yumuşak peynirler yiyebilir miyim?

 • Kızgın hale gelene kadar ısıtıldığı takdirde salam, jambon ve sosis yenebilir.
 • Üzerinde "pastörize süt ile yapılmıştır" etiketi bulunan yumuşak peynirlerin (beyaz peynir, krem peynir, (Kamember peyniri ve Panela gibi) hamilelik sırasında yenmesi güvenlidir. Pastörize edilmemiş sütten veya pastörize edilmemiş süt içerebilen çiğ sütten yapılmış gıdalardan kaçının.
 • Dondurulmuş gıda bölümünde satılan hazır salatalar jambonlu salata, tavuklu salata, yumurta salatası, ton balıklı salata, deniz ürünleri salataları veya dondurulmuş ezme, et ezmeleri veya füme edilmiş deniz ürünlerini yemekten kaçının.

http://www.fda.gov/Food/ResourcesForYou/HealthEducators/ucm081819.htm
Anne Adayları için Besin Güvenliği. http://www.fda.gov/Food/ResourcesForYou/HealthEducators/ucm081785.htm

Hamileyken balık yiyebilir miyim?

Evet, balık yiyebilirsiniz. Balık sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır ve doymuş yağ miktarı azdır. Pek çok balıkta sağlıklı olan omega-3 yağ asitleri bulunur. Köpek balığı, kılıç balığı, ispanyol uskumrusu ve kiremit balığı gibi yüksek miktarda civa içeren balıklardan kaçınılmalıdır. Haftada bir 420 gram veya haftada yaklaşık ortalama 2 öğünde balık yiyin.

Hamilelik sırasında şeker yemek riskli midir?

İnanılanın aksine şeker kendi başına obezite veya diyabete yol açmaz. Aşırıya kaçmadan eklenen şekerler sağlıklı beslenmenin bir parçası olabilir.

Beslenmenizdeki şekerin yüksek kalite yiyeceklerden (meyve ve az yağlı süt ürünleri) gelmesi veya yüksek kalite yiyecekleri (böğürtlen veya yulaf ezmesi) tatlandırmak için az miktarda kullanılması önemlidir.
Başa Dön
Formül Mama ile Beslenme
Hepsini Göster

Hazırladığım formül mamayı ne kadar süre saklayabilirim?

Formül mama buzdolabında saklanmalı (2°C - 4°C) ve 24 saat içinde kullanılmalıdır. Beslenmeye başladıktan sonra 1 saat içinde kullanılmayan ve artan formül mamayı bebeğinize vermeyiniz. Bebeğinizin formül mamasını her seferinde taze hazırlamanızı öneririz.

Oda sıcaklığında bırakılan formül mamanın tüketilmesine ilişkin risk nedir?

Formül mamanın oda sıcaklığında tutulmasına ilişkin risk bakteriyel enfeksiyondur. Bu enfeksiyon ürünün bozulmasına ve bebeğinizde potansiyel olarak mide ve bağırsak iltihabına (kusma ve/veya ishal) yol açabilir. Formül mamadaki bozulma belli olabilir veya olmayabilir (kaymak tabaka oluşması gibi). Bebeğinizde beklenmedik bir reaksiyon ile ilgili olarak endişelenirseniz, bebeğinizin doktoru ile irtibat kurmalısınız. İyi bir formül mama hazırlama tekniği ile bu problemlerin meydana gelme ihtimali daha azdır.)

Bebeğimi doğru miktarda formül mama ile beslediğimi nasıl bileceğim?

Anne sütü bebekler için en iyisidir ve bebeklik çağı boyunca mümkün olduğunca anne sütü verilmelidir. Her bebeğin kendine özgü beslenme ihtiyaçları vardır. Bebeğinizi beslemenizin en iyi yolu bebeğinize istediği kadar formül mama vermektir. Ancak bir kılavuz arıyorsanız aşağıdaki tabloya bakın. Bunların yalnızca ortalama rakamlar olduğunu unutmayın.

Formül Mama-Beslenme Kılavuzları* † ‡


Yaş Günlük ortalama öğün sayısı Öğün başına ortalama miktar
Doğum–1 hafta 6 - 10 60-90 ml
1 hafta ila 1 ay 7 - 8 60-120 ml
1 ila 3 ay 5 - 6 120-150 ml
3 ila 6 ay 4 - 5 180-210 ml
6 ila 9 ay 3 - 4 210-240 ml
9 ila 12 ay 3 210-240 ml
* Behrman, RE et al.: Nelson Textbook of Pediatrics. 16th Ed. Philadelphia:WB Saunders Co., 2000; P. 165.
† Samour PQ and King K: Handbook of Pediatric Nutrition. 3rd Ed. Sudbury, MA:Jones and Bartlett Publishers, 2005;P. 90.
‡ Fomon SJ: Infant Nutrition. 2nd Ed. Philadelphia:WB Saunders Co., 1974; P. 24.

Güvenli bir şekilde farklı bir formül mamaya nasıl geçerim?

Kullandığınız formül mamayı değiştirme kararı almadan önce mutlaka doktorunuz ile konuşun. Ebeveynler genellikle bebeğin huysuzlanması, gazının olması, çıkarması veya iştahsızlığında formül mamanın bir rolü olduğunu düşünürler. Ancak bu genellikle doğru değildir.

Doktorunuz formül mamayı değiştirmenize onay verdiğinde bunu bebeğinizin beslenmesini ve sindirimini aksatmayacak şekilde yapmanın bir yolunu da önerecektir. Doktor iki formül mamayı azar azar karıştırmayı ve daha sonra ilk kullandığınız formül mamayı tamamen çıkarmanızı önerebilir.

Formül mama üretiminde ne tür bir su kullanılır?

Formül mama üretiminde kullanılan su içme suyuna ilişkin ulusal gerekliliklere uygun olmalıdır.

Formül mama ile birlikte verilen kaşığı kaybettim. Ne yapmalıyım?

Yeni bir kaşık edinmeniz için mümkün olan en kısa sürede aynı toz formül mamadan bir kutu daha almanızı öneririz. Bu kaşığa eşdeğer standart bir ev ölçüsü yoktur.

Bebeğimin yeni formül mamaya alışması ne kadar zaman alır?

Her bir bebek farklıdır bu nedenle bu tahmin etmek zordur. Genel olarak, bebeklerin yeni bir formül mamaya alışması iki gün ila iki hafta alır. Bazı bebekler ise hemen alışır. Formül mama değişikliği yapmadan önce her zaman doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Bebeğimin bağırsak hareketlerinde değişiklikler görürsem ne yapmalıyım?

Bağırsak hareketleri bebekten bebeğe ve yaşa göre değişkenlik gösterir. Bağırsak hareketleri sayı, büyüklük, renk ve doku açısından da değişkenlik gösterir. Bir bebek için "normal" kabul edilen bir dışkı başka bir bebek için normal olmayabilir. Bebeğinizin bağırsak hareketlerinde olağandışı bir değişiklik fark ederseniz her zaman doktorunuza danışın.

Bebeğinizin bağırsak hareketleri hakkında genel sorularınız için Bez Dedektifi'ni ziyaret edin.

Ürünleri marketten/eczaneden/internetten aldım. Fakat üzerinde bir etiket daha var. Bu etiketlemenin sebebi nedir?

Ürünler üzerine uygulanan etiketleme işlemi; ürün etiketlerini güncel Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği gerekliliklerine uyumlu hale getirmek için Abbott Türkiye kontrolünde yapılan bir işlemdir ve tüm etiketler T.C. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

Similac 3 ürününde Bileşimi bölümünde yer alan “sukroz” ifadesi ne anlama gelmektedir? Neden 3 numaralı ürüne konulmaktadır?

Similac 3 ürününde bulunan sukroz; şekerin üretilebileceği en doğal kaynaklardan olan şeker pancarı/şeker kamışından üretilen bir karbonhidrat çeşididir. Similac 3 içerisinde bulunan sukroz özellikle 1 yaş sonrası küçük çocukların ek gıdalarla beraber farklı karbonhidrat kaynakları ile tanışıp tat duyularının daha da geliştiği bir dönemde oldukları için eklenmektedir. 60 ml’lik su ile hazırlanan biberon maması için kullanılan 8.8 gr’lık toz mamada yalnızca 0.77 g sukroz bulunmaktadır. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu değerlerin altında kalmaktadır. Similac 1 ve 2 ürünlerinde ise sukroz bulunmamaktadır.
Başa Dön
Emzirme
Hepsini Göster

Süt miktarımın az olduğunu düşünüyorum. Bu bebeğimin kilosunu etkiler mi?

Bebeğiniz yaklaşık 6 hafta ila 2 aylık olduğunda, memelerinizin dolu olmadığını hissedebilirsiniz. Bu normaldir. Aynı zamanda bebeğiniz daha az emiyor olabilir. Bu bebeğinizin ve sizin emzirme sürecine uyum sağlamaya çalıştığınız anlamına gelebilir.

Aşağıda faydalı olacak birkaç ipucu verilmiştir:

 • Emzirme sırasında bebeğinizi iyi bir şekilde kavradığınızdan ve iyi bir pozisyonda tuttuğunuzdan emin olun.
 • Sık aralıklarla emzirin ve emmeyi ne zaman bırakacağına bebeğinizin karar vermesine izin verin.
 • Her bir emzirmede her iki memenizi de verin. Bebeğinizin hala emdiğini ve yuttuğunu gördüğünüz sürece bebeğinizin ilk memeyi emmeye devam etmesine izin verin. Bebeğiniz yavaşladığında veya durduğunda diğer memenizi verin.
 • Bebeğinizin anne sütüne daha az ilgi göstermesine neden olabileceğinden bebeğinize formül mama veya tahıllı ek gıda vermekten kaçının. Bu süt miktarınızı azaltacaktır. Yaklaşık 6 aylık olana kadar bebeğinizin katı gıdalara ihtiyacı yoktur. Bebeğinizin beslenmesini destekleme ihtiyacı duyarsanız, bir kaşık, bardak veya damlalık kullanmayı deneyin.
 • Yukarıdaki ipuçlarını denerken emzik kullanımını sınırlandırın veya bırakın.
The Federal Government Source for Women's Health Information. "Breastfeeding." http://www.womenshealth.gov/breastfeeding/common-challenges/#b

Bebeğimin yeterli miktarda süt aldığını nasıl bileceğim?

İlk zamanlar üç günden sonra yeni doğan bebeğiniz mekonyum (koyu, siyah veya koyu yeşil dışkı) adı verilen ilk dışkısını yapmayı bıraktığında bebeğinizin yeterli miktarda süt aldığını anlayacaksınız. Bunu yeşilimsi geçiş dışkısı ve daha sonra ise günde üç veya daha fazla kez sarı, pütürlü, akışkan kaka takip eder.

İlk ayda bebeğiniz altı ila sekiz bez ıslatacak ve günde en az iki bağırsak hareketi olacaktır. Süt miktarınız oturduğunda, ilk üç ayında günde yaklaşık 15 ila 30 gram kilo almalıdır. 3 ila 6 ay arasında bebeğinizin kilo alımı azalarak günde 15 grama düşer.


Dikkat etmeniz gereken diğer belirtiler:

 • Emzirmeden sonra birkaç saat uyur.
 • 24 saatlik zaman diliminde en az sekiz kere iki ila üç saatte bir emer.
 • Bebeğiniz genellikle en az 10 dakika ila en fazla 1 saat emer (ancak bebeğinizin emmesinin ne kadar sürdüğünü saatin değil bebeğinizin belirlemesine izin verin).
 • Bebeğiniz emerken durabilir ve tekrar emmeye başlayabilir.
 • Bebeğiniz genellikle iki memenizi de emer.
 • Emzirmeden önce memenizin dolu emzirmeden sonra ise daha yumuşak olduğunu hissedersiniz.
 • Emzirmeden sonra bebeğiniz durgun görünür ve artık aç değildir.

Daha fazla bilgi için Emzirme hakkında Temel Bilgiler sayfasını ziyaret edin. www.womenshealth.gov

Emzirirken hangi yiyecekleri yemeliyim?

Genelde emziren anneler sevdikleri yiyecekleri yiyebilir. Bazı yiyecekler anne sütüne tat verebilir ancak bebekler buna nadiren tepki verir. Belli bir yiyeceği veya baharatı yedikten sonra bebeğiniz huysuzlanıyorsa, bu yiyeceği belli bir süre yemekten kaçının ve bebeğinizin aynı tepkiyi verip vermeyeceğini görmek için daha sonra tekrar deneyin.

Genel olarak aşağıdaki örnek kılavuzdan yiyecekler seçerek dengeli beslenmeniz sizin beslenmenize ve bebeğinize yararlı besinler sağlamanıza yardımcı olur: Kilonuza ve ne kadar hareket ettiğinize göre yiyebilirsiniz.
 • Tahıllar (tercihen tam tahıllar) - günde 240 gram
 • Sebzeler - günde 3 kap
 • Meyveler - günde 2 kap (meyve suyu tüketiminizi sınırlandırın.)
 • Süt - günde 3 kap (az yağlı veya yağsız olanları tercih edin.)
 • Et ve Fasulyeler - günde 195 gram (az yağlı veya yağsız proteinleri tercih edin.)
Kilonuza ve ne kadar hareket ettiğinize göre yiyebilirsiniz. Özel bir yönlendirme veya herhangi bir gıda alerjiniz veya sınırlandırmanız varsa doktorunuza danışın.

Emzirirken ilaç almak güvenli mi?

Doğumdan sonra çoğu kadın ağrı kesici veya soğuk algınlığı ilacı almalarının fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğinden endişelenmeleri gerekmediğini düşünerek rahatlar. Buna rağmen emziriyorsanız ve reçeteli veya reçetesiz olması fark etmeksizin herhangi bir ilaç almayı planlıyorsanız, mutlaka doktorunuzun onayını alın.

Emzirirken çoğu ilacın alınması güvenlidir ancak bazı ilaçlar bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Ve bu ilaçlar hamileliğiniz sırasında tehlikeli olanlarla aynı ilaçlar olmayabilir. Bu dönemde hangi ilaçların sizin için güvenli olduğuna dair en güncel bilgiler için en güvenilik kaynak doktorunuzdur.


Healthy Children. "Medications and Breastfeeding."
http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/breastfeeding/pages/Medications-and-Breastfeeding.aspx

Tekrar çalışmaya başladığımda bebeğime anne sütü vermeye nasıl devam edebilirim?

Çalışırken de bebeğinize anne sütü vermeye devam edebilirsiniz. Sütünüzü sağabilir (yaygın olarak elektronik pompalarla) ve daha sonra bu sütü biberonla bebeğinize verebilirsiniz. Pek çok anne işteyken sütünü sağar ve eve döndüklerinde ise bebeklerini emzirir. İşteyken sütünüzü sağabilmek için bir pompaya, özel bir alana, iş yerinde sütünüzü saklayabileceğiniz bir yere (anne sütü soğutucusu veya buzdolabı/dondurucu), anne sütü saklama poşetleri/şişelerine, uygun bir zamana ve ortama ihtiyacınız olacaktır.

Emzirirken meme ucu ağrısını nasıl dindirebilirim?

Pek çok anne ilk başta meme uçlarının hassas olduğunu belirtir ancak sizin için uygun emzirme pozisyonlarını bulduktan ve bebeğinizi iyi bir şekilde kavramaya başladıktan sonra emzirme sizin için rahat olacaktır. Daha önceden oluşan bir incinmeden kaynaklanan bir ağrınız olması da mümkündür. Ayrıca bebeğiniz yalnızca meme ucunu emiyorsa ağrınız olabilir.

Ağrıyı dindirmeye yönelik bazı ipuçları:
 1. Bebeğinizi iyi bir şekilde kavramanız önemlidir. Bebeğiniz sadece meme ucunuzu emiyorsa, temiz bir parmağınızı bebeğinizin ağzının köşesine yerleştirerek bebeğinizin memenizi emmesini hafifçe durdurun ve tekrar deneyin. (Meme ucunuz bebeğinizin ağzından çıktıktan sonra düz veya basık görünmemelidir. Yuvarlak ve uzun olmalı veya emzirmeye başlamadan önceki aynı şeklinde olmalıdır.)
 2. Meme ucunuzdaki ağrı nedeniyle emzirmeyi ertelemek zorunda kalıyorsanız, bir sağlık personelinden yardım alın. Emzirmeyi ertelemek daha fazla ağrıya neden olabilir ve süt miktarınızı olumsuz yönde etkileyebilir.
 3. Bebeğinizi her emzirdiğinizde farklı pozisyonlar deneyin. Bu memenin farklı bir kısmına baskı uygulanmasını sağlar.
 4. Emzirmeden sonra memenizden birkaç damla süt akıtın ve temiz elinizle hafifçe ovarak meme ucunuza yayın. İnsan sütünün doğal iyileştirme ve ağrıyı hafifletme özellikleri bulunur. Ayrıca emzirmeden sonra meme uçlarınızın havanın etkisiyle doğal olarak kurumasını bekleyin veya yumuşak pamuklu bir gömlek giyin.
 5. Krem, hidrojel göğüs pedi veya göğüs ucu koruyucu kullanmayı düşünüyorsanız, ilk önce bir doktordan yardım alın.
 6. Çok dar ve göğüs uçlarınıza baskı yapacak sütyen veya kıyafetler giymekten kaçının.
 7. Nem oluşmasını önlemek için emzirme pedlerini sık sık değiştirin.
 8. Göğüs ucunuzda astrenjan veya diğer kimyasallar içeren sabun veya merhemleri kullanmaktan kaçının. Emzirmeden önce temizlenmesi gereken ürünlerden kaçındığınızdan emin olun. Meme uçlarınızı ve memelerinizi temiz tutmak için temiz su ile yıkamanız yeterlidir.
 9. Meme uçlarınız çok ağrıyorsa, ağrı kesiciler kullanma konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

The Federal Government Source for Women's Health Information. "Breastfeeding." http://www.womenshealth.gov/breastfeeding/common-challenges/#a

Emzirirken bebeğimi nasıl tutmalıyım?

Rahat bir emzirme pozisyonu bulmanız çoğunlukla sizin ve bebeğinizin rahat edeceği pozisyonu bulana ve bebeğinizi iyi bir şekilde kavramaya başlayana kadar denemenize bağlıdır.

Bebeğinizi iyi bir şekilde kavramanızı sağlayacak dört adım:
 • Bebeğinizi yüzü ve vücudu size dönük ve başı meme hizasında olacak şekilde tutun
 • Başparmağınızı memenizin üstüne ve diğer parmaklarınız aşağıya yerleştirerek göğsünüzü hafifçe kaldırın ve destekleyin. Ancak parmaklarınız meme başı çevresinden (meme ucunuzun etrafındaki koyu renkli alan) uzak olmalıdır.
 • Bebeğiniz ağzını iyice açana kadar meme ucunuzla alt dudağına hafifçe dokunun
 • Burnu, yanakları ve çenesi hafifçe göğsünüze değecek şekilde bebeğinizi hızlıca memenize doğru çekin. Burun delikleri kapanırsa, kafası hafifçe arkaya yaslanacak şekilde kalçasını yukarı ve kendinize doğru çekin.
Aşağıdaki tutma pozisyonlarını deneyin ve hangisinin sizin için uygun olduğunu görün. Bu pozisyonlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bebek Emzirme Pozisyonları sayfasına bakın.
 • Beşik Pozisyonu: Pek çok anne ve bebek için kolay ve yaygın bir tutma şeklidir. Bebeğinizin vücudunu size dönük şekilde tutun ve başını kolunuzun iç kısmına yerleştirin. Memenizi C tutuşuyla destekleyin ve bebeğinizi karnınıza çapraz olarak tutun. Bebeğinizin başı dirsek kıvrımınıza gelmeli ve ağzı doğrudan meme ucunuzun önünde olmalıdır. Kolunuzu desteklemek için bir yastık kullanın.
 • Koltuk Altı Pozisyonu: Sezeryanla doğum yapan anneler ile memeleri büyük, meme uçları düz veya çökük olan veya güçlü süt salgılama refleksi bulunan anneler için kullanışlı bir pozisyondur. Daha dik pozisyonda emmeyi tercih eden bebeklere de yardımı olan bir pozisyondur. Bebeğinizin başı meme ucu hizasında olacak şekilde sırt üstü olarak yan tarafınızda tutun. Bebeğinizi tutarken avuç içinizle de başını destekleyin. (Bebeğiniz neredeyse kolunuzun altındadır.)
 • Çapraz Beşik Pozisyonu: Bu pozisyon bebeğin başı için ekstra destek sağladığından ve bebeğin sabit kalmasına yardımcı olduğundan prematüre veya emme refleksi zayıf bebekler için kullanışlıdır. Bebeğinizi emzirdiğiniz memenin tersi kolunuzla tutun. Avuç içinizle de bebeğinizin başını destekleyin.
 • Yan Yatış Pozisyonu: Sezeryanla doğum yapan veya emzirirken dinlenmek isteyen anneler için iyi bir pozisyondur. Bebeğiniz size dönük olacak şekilde yan olarak uzanın. Bebeğiniz vücudunuza dönük olacak şekilde kendinize doğru çekin.

Mememden sağdığım sütü nasıl saklayabilirim?

Anne sütü ağzı sıkıca kapatabilen temiz bir cam veya BPA'sız sert bir plastik şişede saklanabilir. Anne sütünü dondurmak için yapılmış süt saklama poşetlerini de kullanabilirsiniz.

Sütünüzü sağdıktan sonra:
 • O günün tarihini saklama kabının üzerine etiketle yapıştırın. Sütü bir bakıcıya verecekseniz saklama kabının üzerine bebeğinizin adını yazın.
 • Anne sütünün üstte biriken kaymak kısmının sütün geri kalanına tekrar karışması için kabı hafifçe çevirin. Sütü çalkalamanız önerilmez. Bu, sütün değerli bileşenlerinin parçalanmasına neden olabilir.
 • Sütü sağdıktan sonra buzdolabına koyun veya soğutun. Daha sonra bebeğinize vermek üzere sütü buzdolabına, soğutucuya veya izole soğutucu poşetine koyabilir veya küçük miktarlarda (60 ila 90 ml) dondurabilirsiniz.
Süt dondurma ipuçları:
 • Şişe kapaklarını sıkıca kapatmak için süt tamamen donana kadar bekleyin.
 • Donduğunda hacmi genişleyeceğinden kabın üst kısmında yaklaşık 2,5 cm boşluk bırakın.
 • Sütü dondurucunun kapağında değil dondurucunun arka kısmında saklayın.
Sütü çözme ve ısıtma ipuçları:
 • En önce sakladığınız sütü ilk olarak ısıtın.
 • Anne sütünün illa ısıtılması gerekmez. Bazı anneler soğukluğunu gidererek oda sıcaklığında vermeyi tercih eder. Bazı anneler ise soğuk verir.
 • Anne sütü bulunan şişeyi veya poşeti asla mikro dalga fırına koymayın. Sütü mikro dalgada ısıtmak sütte bebeğinizin ağzını yakabilecek sıcak noktalar oluşmasına neden olur ve sütün bileşenlerine zarar verir.
 • Donmuş sütü mutfak tezgahına veya başka temiz bir yüzeye koyarak oda sıcaklığında çözülmesini bekleyebilirsiniz.
 • Sütü çevirin ve bileğinize birkaç damla akıtarak sıcaklığını test edin. Bebeğe rahatsızlık vermeyecek şekilde ılık olmalıdır.
 • Anne sütünü bir kez çözüldükten sonra tekrar dondurmayın ve 24 saat içinde kullanın.
Sağlıklı ve zamanında doğan bebeklerde kullanım için taze anne sütü saklama kılavuzu* † ‡


Saklanacağı YerSıcaklıkNe Kadar Süre?Bilinmesi Gerekenler
Oda sıcaklığındaOda sıcaklığı (25°C'ye kadar)3 ila 4 saatKaplar kaplanmalı ve mümkün olduğunda soğuk tutulmalıdır; kabı temiz, soğuk bir havluyla kapatmak sütün daha soğuk tutulmasına yardımcı olabilir.
İzole soğutucu poşeti-15°C ila 4°C24 saatBuz poşetlerini süt kapları ile her zaman temas halinde tutun; soğutucu poşetini açmayı sınırlandırın.
Buzdolabı4°C5 günSütü buzdolabının ana gövdesinin arka kısmında saklayın.
Buzdolabının buzluk bölümü-15°C2 haftaSütü sıcaklığın en sabit olduğu dondurucunun arka kısmına doğru koyun. Daha uzun süre saklanan süt güvenlidir ancak sütün içindeki bazı yağlar bozularak süt kalitesinin düşmesine neden olabilir.
Buzdolabının ayrı bir kapağı olan buzluk bölümü-18°C Sütü sıcaklığın en sabit olduğu dondurucunun arka kısmına doğru koyun. Daha uzun süre saklanan süt güvenlidir ancak sütün içindeki bazı yağlar bozularak süt kalitesinin düşmesine neden olabilir.
Kutu tipinde veya dik derin dondurucu-20°C Sütü sıcaklığın en sabit olduğu dondurucunun arka kısmına doğru koyun. Daha uzun süre saklanan süt güvenlidir ancak sütün içindeki bazı yağlar bozularak süt kalitesinin düşmesine neden olabilir.


İpucu: Donduktan sonra anne sütünün hacmi genişlediğinden dondurucuya koymadan önce sütün üzerine kaç mililitre olduğunu gösteren bir etiket yapıştırın.


*Adapted from Meek JY (ed): New Mother’s Guide to Breastfeeding. Elk Grove, IL: American Academy of Pediatrics
†Centers for Disease Control and Prevention: Breastfeeding. Adres: www.cdc.gov/breastfeeding Erişim tarihi: 23 Mayıs 2007
‡American Academy of Family Physicians: Breast Milk: How to Pump and Store It. Adres: www.familydoctor.org Erişim tarihi: 23 Mayıs 2007
U.S. Department of Health and Human Services’ Office on Women’s Health, Your Guide to Breastfeeding; www.womenshealth.gov, January 20, 2011.


Çözülmüş Anne Sütü Saklama Kılavuzu

 Oda Sıcaklığında (19°C ila 22°C)Buzdolabı (0-4°C)Her türlü Dondurucu
Çözülmüş Anne Sütü1 saat24 saatDondurmayınız.


The Federal Government Source for Women's Health Information. "Breastfeeding." http://www.womenshealth.gov/breastfeeding/pumping-and-milk-storage/

Süt kanalım tıkandı. Geçirmek için ne yapabilirim?

Emzirme döneminde belli bir zamanda süt kanalının tıkanması çoğu anne için yaygın bir durumdur. Tıkanmış süt kanalı memede hassas bir yumru gibi hissedilir. Beraberinde ateş veya diğer semptomlar görülmez. Süt kanalı tıkanıklığı süt kanalı memedeki sütü düzgün şekilde boşaltamadığında ve iltihaplandığında meydana gelir. Ardından tıkanıklığın arkasında basınç oluşur ve etrafındaki doku iltihaplanır. Süt kanalı tıkanıklığı genellikle tek seferde sadece tek bir memede görülür.

Yapabilecekleriniz:
 • Sıklıkla tıkanan memeniz ile emzirin (her iki saatte bir). Bu tıkanıklığın çözülmesine ve sütün rahatça akmasına yardımcı olur.
 • Şiş alanın arkasından başlayarak ilgili bölgeye masaj yapın. Parmaklarınızla dairesel bir hareket yapın ve meme ucunuza doğru masaj yapın.
 • Şiş olan bölgeye sıcak kompres uygulayın.
 • Hızlı bir iyileşme için daha fazla uyuyun veya ayaklarınızı yukarıda tutarak dinlenin. Süt kanalı tıkanıklığı annenin çok fazla hareket ettiğinin ilk işaretidir.
 • Vücudunuzu tam oturan çok dar olmayan, sportif bir sutyen giyin, çünkü dar sutyenler süt kanallarının sıkışmasına neden olabilir. Balensiz sutyen giymeyi deneyin.
The Federal Government Source for Women's Health Information. "Breastfeeding." http://www.womenshealth.gov/breastfeeding/common-challenges/#e

Bir memem şiş ve kırmızı, kendimi iyi hissetmiyorum. Sorun ne olabilir?

Memede şişkinlik veya yumru gibi durumları da içeren mastit olarak adlandırılan meme iltihabı olabilir ve bunun beraberinde ateş ve/veya nezleyi andıran belirtiler görülebilir. Veya memelerinizde ısınma, dokunduğunuzda yanma hissi olabilir, pembe veya kırmızı görünebilir.

Mastit genellikle yalnızca tek bir memede görülür. Meme iltihabı ile süt kanalı tıkanıklığı arasındaki farkı anlamak her zaman kolay değildir çünkü her ikisinin de belirtileri aynıdır ve 24 ila 48 saat içinde geçebilir. Bu zaman dilimi içinde kendiliğinden geçmeyen çoğu meme iltihabının doktor tarafından verilen ilaç ile tedavi edilmesi gerekir.

Yapabilecekleriniz:
 • Sıklıkla tıkanan memeniz ile her iki saatte bir emzirin. Bu sütün rahatça akmasını sağlar ve memenin aşırı derecede dolmasını önler.
 • Şiş alanın arkasından başlayarak ilgili bölgeye masaj yapın. Parmaklarınızla dairesel bir hareket yaparak meme ucunuza doğru masaj yapın.
 • Şiş olan bölgeye sıcak bir kompres ile ısı uygulayın.
 • Hızlı bir iyileşme için daha fazla uyuyun veya ayaklarınızı yukarıda tutarak dinlenin. Meme iltihabı genellikle annenin çok hareket ettiğini ve çok fazla yorulduğunun ilk işaretidir.
 • Vücudunuzu tam oturan çok dar olmayan, bir sutyen giyin, çünkü dar sutyenler süt kanallarının sıkışmasına neden olabilir.
The Federal Government Source for Women’s Health Information. "Breastfeeding." http://www.womenshealth.gov/breastfeeding/common-challenges/#f

Bebeğim emzirilmeyi reddediyor. Ne yapmalıyım?

Her zamanki gibi doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Bu pek çok annenin karşılaştığı bir sorundur ve bazen "meme grevi" olarak adlandırılır. Bebeğiniz aylardır sorunsuz bir şekilde emdikten sonra birden memeyi reddetmeye başlayabilir. Meme grevinin önemli nedenlerinden bazıları şunlardır:

Yapabilecekleriniz:
 • Diş çıkarmadan kaynaklanan ağız ağrısı, pamukçuk veya uçuk gibi bir mantar enfeksiyonu
 • Emerken ağrıya neden olan kulak enfeksiyonu
 • Belli bir emzirme pozisyonundan kaynaklanan ağrı, bu ağrı bebeğin vücudundaki bir bereden veya herhangi bir aşı nedeniyle oluşan ağrıdan kaynaklanabilir
 • Bebeğin anneden uzun süre ayrı kalması veya günlük rutininde büyük bir değişiklik yaşanmasına sinirlenmesi
 • Emzirme sırasında bebeğin dikkatinin dağılması, bebek dikkatini diğer şeylere verebilir
 • Emerken nefes almayı zorlaştıran burun tıkanıklığı
 • Biberonla besleme veya aşırı emzik kullanımı nedeniyle memedeki süt miktarında azalma
 • Bebeğin annesini ısırmasına annenin verdiği güçlü tepki
 • Emzirme sırasında insanların sert bir ses tonuyla konuşması veya tartışmasının bebeği sinirlendirmesi
 • Bebeğin strese, aşırı uyarılmaya veya emzirilmek istediğinde annenin bebeğini emzirmeyi sürekli olarak ertelemesine tepki göstermesi
Bebeğiniz meme grevindeyse özellikle bebeğiniz mutsuz ise sinirlenmeniz ve üzülmeniz normaldir. Ancak kendinizi suçlu hissetmemeniz veya yanlış bir şey yaptığınızı düşünmemeniz önemlidir.

Yapabilecekleriniz:
 1. Memenizin şişmesini ve süt kanallarının tıkanmasını önlemek için sütünüzü bebeğinizin daha önce emdiği zamanlarda sağmayı deneyin.
 2. Bebeğinize süt verirken geçici olarak bardak, damlalık veya kaşık gibi başka bir besleme yöntemi deneyin.
 3. Bebeğinizin yeterince süt aldığından emin olmak için ıslak ve kirli bebek bezlerini takip edin.
 4. Bebeğinize meme vermeye devam edin. Bebeğiniz sinirlenirse, durun ve tekrar deneyin. Bebeğiniz uyurken veya uykuluyken de deneyebilirsiniz.
 5. Çıplak vücudunuz bebeğinizin çıplak vücuduna değecek şekilde çeşitli emzirme pozisyonları deneyin.
 6. Tüm ilginizi bebeğinize odaklayın ve ekstra dokunma ve sarılma ile bebeğinizi rahatlatın.
 7. Bebeğin dikkatini dağıtacak şeylerin olmadığı sessiz bir odada sallarken emzirmeyi deneyin.
The Federal Government Source for Women's Health Information. "Breastfeeding."
http://www.womenshealth.gov/breastfeeding/common-challenges/#h

Bebeğinizin anne sütü yanında başka bir şeye ihtiyacı var mı?

Anne sütü bebekler için en iyisidir ve bebeklik çağı boyunca mümkün olduğunca anne sütü verilmelidir. Tıbbi nedenler ile doktorunuz tarafından tavsiye edilmediği sürece bebeğinizin anne sütünden başka bir şeye ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) tüm bebek ve çocukların doğumdan hemen sonra başlamak üzere günlük olarak 400 IU D vitamini almalarını ve genel kemik sağlığı için tüm çocukluk dönemi boyunca D vitamini almaya devam etmelerini tavsiye etmektedir. Ancak D vitamini konusunu doktorunuzla görüştüğünüzden emin olun.
Başa Dön
Nereden Alabilirim
Hepsini Göster

Similac'ı nerelerden alabilirim?

Similac eczanelerde ve marketlerde satılmaktadır. Similac’ın satıldığı marketlerin listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

E BEBEK- TURGUT ÖZAL CADDESİ
E BEBEK- PARK ADANA AVM
E BEBEK- ÖĞRETMENLER BULVARI
JOKER BABY- OPTİMUM AVM
E BEBEK- ADIYAMAN PARK AVM
E BEBEK- PARK AFYON AVM
JOKER ARMADA
JOKER 365
JOKER CEPA
JOKER NEXT LEVEL
E BEBEK SÖĞÜTÖZÜ
E BEBEK PODIUM
E BEBEK NATA VEGA
E BEBEK ONE TOWER
E BEBEK METRO MALL
BABY PLANET
SİNCAN BEBE EVİ
ONİKS SANAL MAĞAZA
MAFA TEKSTİL
ÇETİNKAYA
BABY MALL İSTANBULYOLU
BABY MALL ÇUKURAMBAR
ÇAĞDAŞ KEÇİÖREN
ÇAĞDAŞ TÜRKİŞ
ÇAĞDAŞ SANATORYUM
ÇAĞDAŞ BALGAT
ÇAĞDAŞ KEKLİK 2
ÇAĞDAŞ ATA-KEKLİK
ÇAĞDAŞ İLKER 1
ÇAĞDAŞ İLKER 2
ÇAĞDAŞ SİNAN
ÇAĞDAŞ GÖLBAŞI 1
ÇAĞDAŞ GÖLBAŞI 2
ÇAĞDAŞ GÖLBAŞI 3
ÇAĞDAŞ S.KADIN
ÇAĞDAŞ YILDIZ 1
ÇAĞDAŞ YILDIZ 2
ÇAĞDAŞ GÜVENLİK
ÇAĞDAŞ MEYDAN
ÇAĞDAŞ H.ONAT
ÇAĞDAŞ ORAN
ÇAĞDAŞ BİRLİK
ÇAĞDAŞ SANCAK
ÇAĞDAŞ 100.YIL
ÇAĞDAŞ ODC
ÇAĞDAŞ SÖĞÜTÖZÜ
ÇAĞDAŞ ÜMİTKÖY
ÇAĞDAŞ ÇAYYOLU
ÇAĞDAŞ ALACAATLI 1
ÇAĞDAŞ ALACAATLI 2
ÇAĞDAŞ AĞAÇLI
ÇAĞDAŞ KENTPARK
ÇAĞDAŞ ANGORA
ÇAĞDAŞ BEYTEPE
ÇAĞDAŞ KURTULUŞ
ÇAĞDAŞ ZİYA GÖKALP
ÇAĞDAŞ KOLEJ
ÇAĞDAŞ KIZILAY
ÇAĞDAŞ DEMİRTEPE
ÇAĞDAŞ ANITTEPE
ÇAĞDAŞ BAHÇELİ
ÇAĞDAŞ EMEK
ÇAĞDAŞ SAKARYA
ÇAĞDAŞ İNCEK
ÇAĞDAŞ İZMİR CAD.
ÇAĞDAŞ KOCATEPE
ÇAĞDAŞ YILDIZ 3
ÇAĞDAŞ EMEK 2
ÇAĞDAŞ EGE 2
ÇAĞDAŞ YILDIZ KULE
ÇAĞDAŞ ALACAATLI 3
ÇAĞDAŞ TUNALI 3
E BEBEK- LARA
E BEBEK- ERASTA AVM
E BEBEK- ALANYA CADDE
E BEBEK- ANTALYA CADDE
E BEBEK- MANAVGAT NOVAMALL AVM
JOKER BABAY- MARK ANTALYA
JOKER BABY- LARA
JOKER BABY- AGORA AVM
E BEBEK- AYDIN İZMİR BULVARI
E BEBEK- KUŞADASI AVM
JOKER BABY- FORUM AYDIN AVM
E BEBEK-BALIKESİR CADDE
E BEBEK- EDREMİT NOVADA AVM
E BEBEK- BANDIRMA LİMAN AVM
E BEBEK- AYVALIK PARAGON AVM
E BEBEK- 10 BURDA AVM
HAPPY CENETER- BALIKESİR MERKEZ 1
HAPPY CENETER- BANDIRMA MERKEZ
HAPPY CENETER- ERDEK
HAPPY CENETER- GÖNEN
HAPPY CENETER- HACIYUSUF MAHALLESİ
HAPPY CENETER- HAL
HAPPY CENETER- OCAKLAR MAHALLESİ
HAPPY CENETER- PAŞABAYIR 1
HAPPY CENETER- SUSURLUK
HAPPY CENETER- YÜZÜNCÜ YIL
HAPPY CENETER- KARACABEY 1
HAPPY CENETER- KARACABEY 2
HAPPY CENETER- MUSTAFAKEMALPAŞA
HAPPY CENETER- BİGA 1
HAPPY CENETER- BİGA 2
E BEBEK- 14 BURDA AVM
E BEBEK- ZENO
E BEBEK- ENDÜLÜS PARK
E BEBEK- İNEGÖL PARK AVM
E BEBEK- ÖZLÜCE CADDE
E BEBEK- YILDIRIM CADDE
E BEBEK- AS MERKEZ AVM
JOKER BABY- CARREFOUR NİLÜFER AVM
JOKER BABY- ENDÜLÜS PARK AVM
HAPPY CENETER- ÇAN
E BEBEK- TROY PARK AVM
E BEBEK- AHL PARK AVM
E BEBEK- TERAS PARK
E BEBEK- SÜMER BANK
JOKER BABY- FORUM DENİZLİ
E BEBEK- CEYLAN PARK AVM
E BEBEK- NİNOVA PARK AVM
E BEBEK- FORUM DİYARBAKIR
E BEBEK- ERASTA AVM
ONUR MARKET (ÖZEN) - EDİRNE UZUNKÖPRÜ
ONUR MARKET (ÖZEN) - EDİRNE UZUNKÖPRÜ OTOGAR
ONUR MARKET (ÖZEN) - EDİRNE
ONUR MARKET (ÖZEN) - EDİRNE KIYIK
ONUR MARKET (ÖZEN) - EDİRNE 2
ONUR MARKET (ÖZEN) - EDİRNE ŞÜKRÜPAŞA
E BEBEK- MALATYA CADDESİ
E BEBEK- MNG AVM
ACTİVA BABY
ÇAĞDAŞ BATIKENT 1
ÇAĞDAŞ BATIKENT 2
ÇAĞDAŞ BATIKENT 3
ÇAĞDAŞ TEPEBAŞI
ÇAĞDAŞ TUNALI
ÇAĞDAŞ HATBOYU
ÇAĞDAŞ İSTİKLAL
ÇAĞDAŞ PORSUK
ÇAĞDAŞ EMEK 1
ÇAĞDAŞ EMEK 2
ÇAĞDAŞ IHLAMURKENT
ÇAĞDAŞ VADİŞEHİR
ÇAĞDAŞ C.TOPEL
ÇAĞDAŞ YUNUS EMRE
ÇAĞDAŞ KURTULUŞ
ÇAĞDAŞ GÜNDOĞDU
ÇAĞDAŞ YILDIZTEPE 1
ÇAĞDAŞ YILDIZTEPE 2
ÇAĞDAŞ BÜYÜKDERE
ÇAĞDAŞ 71 EVLER
ÇAĞDAŞ BAYAT
ÇAĞDAŞ VİŞNELİK
ÇAĞDAŞ ŞEKER
ÇAĞDAŞ ÇAĞLAYAN
E BEBEK- PRİME MALL AVM
E BEBEK- İSKENDERUN PRİME MALL AVM
E BEBEK- ANTAKYA PRİME MALL AVM
E BEBEK- CENDRUM GARDEN AVM
E BEBEK- KIZILTOPRAK
E BEBEK- MASLAK
E BEBEK- FORUM İSTANBUL AVM
E BEBEK- TORİUM AVM
E BEBEK- BU YAKA AVM
E BEBEK- UPCİTY KARTAL
E BEBEK- TRUMP AVM MECİDİYEKÖY
E BEBEK- MARMARA FORUM BAKIRKÖY
E BEBEK- STAR CİTY YENİBOSNA
E BEBEK- NOVADA ATAŞEHİR
E BEBEK- AXİS KAĞITHANE
E BEBEK- CANPARK UMRANIYE
E BEBEK- MALL OF BAŞAKŞEHİR
E BEBEK- BOSTANCI E-5
E BEBEK- BEYLİKDÜZÜ E-5
E BEBEK- METRO GARDEN UMRANIYE
E BEBEK- KADİR HAS BAHÇELİVLER
E BEBEK- ÇAMLICA USKUDAR
E BEBEK- PERLAVİSTA BEYLİKDUZU
E BEBEK- AXİS BAYRAMPAŞA
E BEBEK- RİTİM İSTANBUL MALTEPE
E BEBEK- VADİ İSTANBUL SARIYER
E BEBEK- PRESTİGE MALL BAHÇEŞEHİR
E BEBEK- CAROUSEL AVM BAKIRKOY
E BEBEK-PENDİK KAYNARCA CADDE
E BEBEK- METROCİTY LEVENT
E BEBEK- EYÜPPARK EYÜP
E BEBEK- ISTMARINA AVM KARTAL
E BEBEK- GÖKTÜRK CADDE EYÜP
E BEBEK- VENEZİA AVM GAZİOSMANPAŞA
E BEBEK- CİTY CENTER AVM ESENYURT
E BEBEK- PLATO AVM SULTANBEYLİ
E BEBEK- OPTİMUM AVM ATAŞEHİR
E BEBEK- AVLU34 AVM ARNAVUTKÖY
E BEBEK- EMAAR AVM USKUDAR
JOKER BABY- BRANDİUM AVM ATAŞEHİR
JOKER BABY- İÇERENKÖY AVM
JOKER BABY- KIZILTOPRAK CADDE
JOKER BABY- ALTUNİZADE FLASGHİP
JOKER BABY- ŞAŞKIN BAKKAL CADDE
JOKER BABY- VİAPORT AVM
JOKER BABY- EMAAR İSTANBUL AVM
JOKER BABY- MEYDAN AVM UMRANIYE AVM
JOKER BABY- MALTEPE PARK AVM
JOKER BABY- AKASYA AVM
JOKER BABY- PALLADİUM AVM
ÇAĞRI MARKET- ALT KAYNARCA
ÇAĞRI MARKET- ATAKENT
ÇAĞRI MARKET- AYDINEVLER
ÇAĞRI MARKET- AYDINLI
ÇAĞRI MARKET- BOSNABULVARI 1
ÇAĞRI MARKET- BOSNABULVARI 2
ÇAĞRI MARKET- BOSTANCI
ÇAĞRI MARKET- BULGURLU
ÇAĞRI MARKET- ÇEKMEKOY AYDINLAR
ÇAĞRI MARKET- ÇEKMEKÖY
ÇAĞRI MARKET- DUDULLU
ÇAĞRI MARKET- FİKİRTEPE
ÇAĞRI MARKET- FINDIKLI
ÇAĞRI MARKET- FISTIK AĞACI
ÇAĞRI MARKET- GULLUBAĞLAR
ÇAĞRI MARKET- HAMİDİYE
ÇAĞRI MARKET- İÇERENKÖY
ÇAĞRI MARKET- İKBAL
ÇAĞRI MARKET- İSTİKLAL
ÇAĞRI MARKET- KARTAL
ÇAĞRI MARKET- KOZYATAĞI
ÇAĞRI MARKET- KÜÇÜKYALI
ÇAĞRI MARKET- KURTKÖY
ÇAĞRI MARKET- MALTEPE
ÇAĞRI MARKET- NAMIKKEMAL
ÇAĞRI MARKET- SANCAKTEPE
ÇAĞRI MARKET- SARIGAZİ
ÇAĞRI MARKET- SELAM-I ALİ
ÇAĞRI MARKET- ŞERİFALİ
ÇAĞRI MARKET- SİTE MAHALLESİ
ÇAĞRI MARKET- SÜREYYAPAŞA
ÇAĞRI MARKET- SULTANBEYLİ
ÇAĞRI MARKET- TAVUKÇUYOLU
ÇAĞRI MARKET- YENİÇAMLICA
ÇAĞRI MARKET- YUNUSEMRE
HAPPY CENTER-ADNAN KAHVECİ
HAPPY CENETER- BULGURLU
HAPPY CENETER- ÇAKMAK
HAPPY CENETER- ÇEKMEKÖY ÇAVUŞBAŞI
HAPPY CENETER- DUDULLU ASYAPARK
HAPPY CENETER- FİKİRTEPE
HAPPY CENETER- İÇERENKÖY
HAPPY CENETER- MALTEPE
HAPPY CENETER- MALTEPE BELEDİYE
HAPPY CENETER- ATAŞEHİR
HAPPY CENETER- PENDİK
HAPPY CENETER- SANCAKTEPE
HAPPY CENETER- SULTANBEYLİ
HAPPY CENETER- ŞERİFALİ
HAPPY CENETER- TAŞDELEN
HAPPY CENETER- TEPEÜSTÜ
HAPPY CENETER- TUZLA
HAPPY CENETER- UMRANIYE ATAKENT
HAPPY CENETER-UMRANIYE ÇARŞI
HAPPY CENETER- UMRANIYE METRO
HAPPY CENETER- UMRANIYE SANTRAL
HAPPY CENETER- YAKACIK
HAPPY CENETER- ZÜMRÜTEVLER
HAPPY CENETER- KÜÇÜKYALI
HAPPY CENETER- ACISU
HAPPY CENETER- KURTKÖY
ÖZKURUŞLAR-KAYIŞDAĞI
ÖZKURUŞLAR- ÇEKMEKÖY
ÖZKURUŞLAR- KÜÇÜKBAKKALKÖY
ÖZKURUŞLAR- MALTEPE
ÖZKURUŞLAR- GÜLSUYU
ÖZKURUŞLAR- SARIGAZİ
ÖZKURUŞLAR- SUADİYE
ÖZKURUŞLAR- UMRANİYE
ÖZKURUŞLAR- YAKACIK
ÖZKURUŞLAR- ÜSKÜDAR
ÖZKURUŞLAR- KOŞUYOLU
ÖZKURUŞLAR- GÖZTEPE
ÖZKURUŞLAR- TOPSELVİ
ÖZKURUŞLAR- ŞERİFALİ
ÖZKURUŞLAR- UĞURMUMCU
ÖZKURUŞLAR- YENİDOĞAN
ÖZKURUŞLAR- ANADOLUHİSARI
ÖZKURUŞLAR- YAKACIK MEYDAN
ÖZKURUŞLAR-SAPANBAĞLARI
ÖZKURUŞLAR-TEPEÜSTÜ
ÖZKURUŞLAR-İÇERENKÖY
ÖZKURUŞLAR- ÇAMLIK
ÖZKURUŞLAR- SULTANBEYLİ
ÖZKURUŞLAR- SAMANDIRA
ÖZKURUŞLAR-KURTKÖY
ÖZKURUŞLAR- TÜRKİŞ BLOKLARI
ÖZKURUŞLAR- BOSTANCI
VELTAŞ- ÜSKÜDAR
ALTUNSU- MALTEPE
ONAY MARKET- ATAŞEHİR
KOCAMANLAR MARKET- ŞİLE
HUZUR MARKET- SANCAKTEPE
YONCA MARKET-SULTANBEYLİ
PAPAOĞLU MARKET- ÇAVUŞBAŞI
PAPAOĞLU MARKET- BULGURLU
PAPAOĞLU MARKET- KAVACIK
PAPAOĞLU MARKET- DUDULLU
PAPAOĞLU MARKET- SAMANDIRA
PAPAOĞLU MARKET- SULTANBEYLİ
ONUR MARKET (ÖZEN) - ARNAVUTKÖY 1
ONUR MARKET (ÖZEN) - ARNAVUTKÖY 2
ONUR MARKET (ÖZEN) - ARNAVUTKÖY 3
ONUR MARKET (ÖZEN) - AVCILAR
ONUR MARKET (ÖZEN) - AYAZAĞA
ONUR MARKET (ÖZEN) - BAĞCILAR FEVZİ
ONUR MARKET (ÖZEN) - BAĞCILAR GÖZTEPE
ONUR MARKET (ÖZEN) - BAHÇELİEVLER 1
ONUR MARKET (ÖZEN) - BAHÇELİEVLER 2
ONUR MARKET (ÖZEN) - BAKÇETEPE
ONUR MARKET (ÖZEN) - BAKIRKÖY 1
ONUR MARKET (ÖZEN) - BAKIRKÖY 2
ONUR MARKET (ÖZEN) - BAŞAKŞEHİR
ONUR MARKET (ÖZEN) - BEYLİKDÜZÜ 1
ONUR MARKET (ÖZEN) - BEYLİKDÜZÜ 2
ONUR MARKET (ÖZEN) - BOMONTİ
ONUR MARKET (ÖZEN) - CENNET
ONUR MARKET (ÖZEN) - ÇATALCA
ONUR MARKET (ÖZEN) - ESENYURT 1
ONUR MARKET (ÖZEN) - ESENYURT 2
ONUR MARKET (ÖZEN) - EYÜP
ONUR MARKET (ÖZEN) - FİNANSKENT
ONUR MARKET (ÖZEN) - GÖKTÜRK
ONUR MARKET (ÖZEN) - GÖKTÜRK MERKEZ
ONUR MARKET (ÖZEN) - GÜNEŞLİ
ONUR MARKET (ÖZEN) - HADIMKÖY
ONUR MARKET (ÖZEN) - İKİTELLİ 1
ONUR MARKET (ÖZEN) - İKİTELLİ 2
ONUR MARKET (ÖZEN) - KÜÇÜKKÖY
ONUR MARKET (ÖZEN) - PARSELLER
ONUR MARKET (ÖZEN) - SEFAKÖY KİPTAŞ
ONUR MARKET (ÖZEN) - SİLİVRİ
ONUR MARKET (ÖZEN) - SİLİVRİ ADAPARK
ONUR MARKET (ÖZEN) - YENİBOSNA
ONUR MARKET (ÖZEN) - YEŞİLPINAR
ONUR MARKET (ÖZEN) - YEŞİLYURT
ONUR MARKET (ÖZEN) - YEŞİLKÖY
ONUR MARKET (ÖZEN) - HALKALI
ONUR MARKET (ÖZEN) - AVRUPA KONUTLARI
ONUR MARKET (ÖZEN) - BATIŞEHİR
ONUR MARKET (ÖZEN) - BÜYÜKÇEKMECE
ONUR MARKET (ÖZEN) - CEBECİ
ONUR MARKET (ÖZEN) - ÇAĞLAYAN
ONUR MARKET (ÖZEN) - ÇOBANÇEŞME
ONUR MARKET (ÖZEN) - DEPOSİTE
ONUR MARKET (ÖZEN) - ESKULE
ONUR MARKET (ÖZEN) - GÜLTEPE
ONUR MARKET (ÖZEN) - GÜRPINAR
ONUR MARKET (ÖZEN) - İNÖNÜ(K.ÇEKMECE)
ONUR MARKET (ÖZEN) - KIRAÇ
ONUR MARKET (ÖZEN) - MİMAROBA
ONUR MARKET (ÖZEN) - SEFAKÖY
ONUR MARKET (ÖZEN) - SELİMPAŞA
ONUR MARKET (ÖZEN) - SULTANGAZİ
ALTUN (HAPPY CENTER) - ALTINŞEHİR
ALTUN (HAPPY CENTER) - AKKOZA
ALTUN (HAPPY CENTER) - AMBARLI
ALTUN (HAPPY CENTER) - ARMUTLU
ALTUN (HAPPY CENTER) - ATIŞALANI
ALTUN (HAPPY CENTER) - AVCILAR
ALTUN (HAPPY CENTER) - AVCILAR HAVUZ
ALTUN (HAPPY CENTER) - BAHÇEŞEHİR
ALTUN (HAPPY CENTER) - BAKIRKÖY
ALTUN (HAPPY CENTER) - BAŞAKŞEHİR 5.ETAP
ALTUN (HAPPY CENTER) - 500 EVLER
ALTUN (HAPPY CENTER) - 500 EVLER 2
ALTUN (HAPPY CENTER) - BEYKENT
ALTUN (HAPPY CENTER) - BİZİMEVLER 2
ALTUN (HAPPY CENTER) - BİZİMEVLER 3
ALTUN (HAPPY CENTER) - BOMONTİ
ALTUN (HAPPY CENTER) - CENNET
ALTUN (HAPPY CENTER) - CUMHURİYET
ALTUN (HAPPY CENTER) - ÇAMLIKAHVE
ALTUN (HAPPY CENTER) - ÇELİKTEPE
ALTUN (HAPPY CENTER) - ESENBAHÇE
ALTUN (HAPPY CENTER) - ESENKENT
ALTUN (HAPPY CENTER) - ESENLER
ALTUN (HAPPY CENTER) - ESENYURT
ALTUN (HAPPY CENTER) - EYÜP FLATOFİS
ALTUN (HAPPY CENTER) - GATİH
ALTUN (HAPPY CENTER) - GAZİOSMANPAŞA
ALTUN (HAPPY CENTER) - GÜMÜŞPALA
ALTUN (HAPPY CENTER) - GÜNGÖREN
ALTUN (HAPPY CENTER) - GÜZELCE
ALTUN (HAPPY CENTER) - HADIMKÖY
ALTUN (HAPPY CENTER) - HALİÇ
ALTUN (HAPPY CENTER) - HALKALI
ALTUN (HAPPY CENTER) - HALKALI 2
ALTUN (HAPPY CENTER) - HALKALI DUMANKAYA
ALTUN (HAPPY CENTER) - HAZNEDAR
ALTUN (HAPPY CENTER) - İNNOVİA
ALTUN (HAPPY CENTER) - ISPARTAKULE
ALTUN (HAPPY CENTER) - İKİTELLİ
ALTUN (HAPPY CENTER) - MARMARAEVLERİ 3
ALTUN (HAPPY CENTER) - KAĞITHANE
ALTUN (HAPPY CENTER) - KOCATEPE
ALTUN (HAPPY CENTER) - KARTALTEPE
ALTUN (HAPPY CENTER) - KAYAŞEHİR
ALTUN (HAPPY CENTER) - SEYRANŞEHİR
ALTUN (HAPPY CENTER) - KANARYA
ALTUN (HAPPY CENTER) - KOCAMUSTAFAPAŞA
ALTUN (HAPPY CENTER) - KOCASİNAN
ALTUN (HAPPY CENTER) - KURTULUŞ
ALTUN (HAPPY CENTER) - KÜÇÜKÇEKMECE
ALTUN (HAPPY CENTER) - KÜÇÜKKÖY
ALTUN (HAPPY CENTER) - KÜÇÜKKÖY MERKEZ
ALTUN (HAPPY CENTER) - HEKİMSUYU
ALTUN (HAPPY CENTER) - MAHMUTBEY
ALTUN (HAPPY CENTER) - MARCACİTY
ALTUN (HAPPY CENTER) - MECİDİYEKÖY
ALTUN (HAPPY CENTER) - MURATPAŞA
ALTUN (HAPPY CENTER) - MEHMETAKİF
ALTUN (HAPPY CENTER) - MİMAROBA
ALTUN (HAPPY CENTER) - PRESTİJ
ALTUN (HAPPY CENTER) - REŞİTPAŞA 1
ALTUN (HAPPY CENTER) - REŞİTPAŞA 2
ALTUN (HAPPY CENTER) - SANAYİ
ALTUN (HAPPY CENTER) - SEFAKÖY
ALTUN (HAPPY CENTER) - SEYRANTEPE 1
ALTUN (HAPPY CENTER) - SEYRANTEPE 2
ALTUN (HAPPY CENTER) - SİLİVRİ
ALTUN (HAPPY CENTER) - SÖĞÜTLÜ ÇEŞME
ALTUN (HAPPY CENTER) - SULTANMURAT
ALTUN (HAPPY CENTER) - ŞİRİNEVLER
ALTUN (HAPPY CENTER) - ŞÜKRÜBEY
ALTUN (HAPPY CENTER) - TEPEÜSTÜ
ALTUN (HAPPY CENTER) - TERAZİDERE
ALTUN (HAPPY CENTER) - YEŞİLPINAR
ALTUN (HAPPY CENTER) - YEŞİLOVA
ALTUN (HAPPY CENTER) - ZEYTİNBURNU
ALTUN (HAPPY CENTER) - ZİGANA
ALTUN (HAPPY CENTER) - YENİDOĞAN
ALTUN (HAPPY CENTER) - ORTAKÖY
ALTUN (HAPPY CENTER) - BEYKENT 2
ALTUN (HAPPY CENTER) - ESENYURT PİRİREİS
ALTUN (HAPPY CENTER) - İHLASMARMARA 2
ALTUN (HAPPY CENTER) - YAKUPLU
ÇAĞRI MARKET - BAĞCILAR
ÇAĞRI MARKET - BAŞAKPAZAR
ÇAĞRI MARKET - BAŞAKŞEHİR
ÇAĞRI MARKET - BAYRAMPAŞA
ÇAĞRI MARKET - 500 EVLER
ÇAĞRI MARKET - BEYLİKDÜZÜ
ÇAĞRI MARKET - EYÜP
ÇAĞRI MARKET - FERİKÖY
ÇAĞRI MARKET - GAZİOSMANPAŞA
ÇAĞRI MARKET - HAZNEDAR
ÇAĞRI MARKET - MAHMUTBEY
ÇAĞRI MARKET - MEVLANAKAPI
ÇAĞRI MARKET - NURİPAŞA ZEYTİNBURNU
ÇAĞRI MARKET - ŞİRİNEVLER
ÇAĞRI MARKET - ZEYTİNBURNU
ÇAĞRI MARKET - AXİX KAĞITHANE
ÇAĞRI MARKET - ESENLER
ÇAĞRI MARKET - ESENYURT
ÇAĞRI MARKET - FENERTEPE
ÇAĞRI MARKET - GÜNEŞLİ
ÇAĞRI MARKET - GÜNEŞLİ EVREN
ALTUNLAR MARKET - AVCILAR
ALTUNLAR MARKET - BAĞCILAR
ALTUNLAR MARKET - BAKIRKÖY
ALTUNLAR MARKET - ÇAPA
ALTUNLAR MARKET - ÇATALCA
ALTUNLAR MARKET - FINDIKZADE
ALTUNLAR MARKET - GAZİOSMANPAŞA
ALTUNLAR MARKET - GÜNEŞLİ
ALTUNLAR MARKET - HALKALI
ALTUNLAR MARKET - RADAR
ALTUNLAR MARKET - SEFAKÖY 1
ALTUNLAR MARKET - ŞİRİNEVLER
ALTUNLAR MARKET - SOĞANLI
ALTUNLAR MARKET - TOZKOPARAN
ALTUNLAR MARKET - YAYLA
ALTUNLAR MARKET - YAYLA ÜNİVERSİTE
ALTUNLAR MARKET - YENİBOSNA
ALTUNLAR MARKET - YILDIRIM
ALTUNLAR MARKET - YUNUSEMRE
ALTUNLAR MARKET - BAŞAKŞEHİR
ALTUNLAR MARKET - BÜYÜKÇEKMECE MİMAROBA
ALTUNLAR MARKET - ESENYURT BALIKYOLU
ALTUNLAR MARKET - SEFAKÖY 2
ALTUNLAR MARKET - ESENYURT ARDIÇLI
ROTA MARKET - BİZİMEVLER 4
ROTA MARKET - BİZİMEVLER 6
CİVİL MAĞAZACILIK - BEYLİKDÜZÜ
CİVİL MAĞAZACILIK - BAĞCILAR
CİVİL MAĞAZACILIK - HAZNEDAR
CİVİL MAĞAZACILIK - FATİH
CİVİL MAĞAZACILIK - İSFANBUL AVM
ATM (JOKER BABY) - BEYLİKDÜZÜ
ATM (JOKER BABY) - FORUM İST.
ATM (JOKER BABY) - AQUA FLORYA
ATM (JOKER BABY) - GALLERİA
ATM (JOKER BABY) - İSTİNYEPARK
ATM (JOKER BABY) - METROCİTY
ATM (JOKER BABY) - İSTİNYE MİGROS
ATM (JOKER BABY) - GÖKTÜRK
ATM (JOKER BABY) - ZORLU CENTER
ZIRHLIOĞLU - BAYRAMPAŞA
ANPA - BAYRAMPAŞA
ANPA - ESENYURT
ZÜMRA - BAYRAMPAŞA
CAGA - KASIMPAŞA
ADK TEMİZLİK - ZEYTİNBURNU
KAMER - BAĞCILAR
ADEM ÇATAK - AVCILAR
SEDA TEMİZLİK - ZEYTİNBURNU
ÖZAYYILMAZ - FATİH
EMRE PARFÜMERİ - BAYRAMPAŞA
ARDA GIDA - AVCILAR
FESTİVAL KOZMETİK - BEYLİKDÜZÜ
BABY MALL HARAMİDERE
E BEBEK- POİNT BORNOVA
E BEBEK- İZMİR PARK AVM KONAK
E BEBEK- EGE PARK BALÇOVA
E BEBEK- D PARK GAZİEMİR
E BEBEK- KOÇTAŞ MAVİŞEHİR
E BEBEK- EGE PERLA KONAK
E BEBEK- WESTPARK BAYRAKLI
E BEBEK- SELWAY BALÇOVA;
JOKER BABY- KİDSMALL BORNOVA
JOKER BABY-AGORA BALÇOVA AVM
JOKER BABY- KİPA ÇİĞLİ AVM
JOKER BABY- EGE PARK AVM MAVİŞEHİR
JOKER BABY- OPTİMUM AVM GAZİEMİR
ŞİRİN BABY- GAZİEMİR
BABY MALL GAZİ EMİR
E BEBEK- MARAŞ PİAZZA AVM
E BEBEK- ONEL AVM
E BEBEK- FORUM KAYSERİ
E BEBEK- İLDEM AVM
E BEBEK- 39 BURDA LULEBURGAZ AVM
ONUR MARKET (ÖZEN) - BÜYÜKMANDIRA
ONUR MARKET (ÖZEN) - KIRKLARELİ
ONUR MARKET (ÖZEN) - KIRKLARELİ KURTULUŞ
ONUR MARKET (ÖZEN) - KIRKLARELİ 100.YIL
ONUR MARKET (ÖZEN) - PINARHİSAR
ONUR MARKET (ÖZEN) - VİZE
E BEBEK- NCİTY AVM
E BEBEK- GEBZE CENTER AVM
E BEBEK- 41 BURDA AVM
E BEBEK- SYMBOL AVM
JOKER BABY- YAHYA KAPTAN
ÇAĞRI MARKET- GÖLCÜK
ÇAĞRI MARKET- NCİTY AVM
ÇAĞRI MARKET- YAHYA KAPTAN
ÇAĞRI MARKET- DERİNCE
ÇAĞRI MARKET- ÇARŞI MAĞAZA
E BEBEK- KULESİTE AVM
E BEBEK- NOVADA AVM
E BEBEK- SERAPARK AVM
ONUR MARKET (ÖZEN) - LÜLEBURGAZ KOCASİNAN
ONUR MARKET (ÖZEN) - LÜLEBURGAZ TOKİ
ONUR MARKET (ÖZEN) - LÜLEBURGAZ ÇARŞI
ONUR MARKET (ÖZEN) - LÜLEBURGAZ TAŞKIN
ONUR MARKET (ÖZEN) - LÜLEBURGAZ YILDIZ
E BEBEK- MALATYA PARK AVM
E BEBEK- MİMAR SİNAN CADDESİ
BEBEK SEPETİ- MERKEZ
ÇETİN MARKET
ŞAMİL MARKET
E BEBEK- MOVOPARK AVM
E BEBEK- MERSİN CADDESİ
E BEBEK- MEZİTLİ CADDE
E BEBEK- MERSİN TARSU AVM
JOKER BABY- FORUM MERSİN
E BEBEK- BODRUM MİDTOWN AVM
E BEBEK- NİSSARA AVM
E BEBEK- NİĞDE CADDE
E BEBEK- OSMANİYE CADDE
E BEBEK- SERDİVAN AVM
E BEBEK- LOVELET AVM
E BEBEK- PİAZZA AVM
E BEBEK- SAMSUN CADDE
JOKER BABY- PİAZZA AVM
E BEBEK- KAPTAN AVM
E BEBEK- PRİME MALL AVM
E BEBEK- PİAZZA AVM
E BEBEK- TREND AVM
ONUR MARKET (ÖZEN) - ÇORLU REŞADİYE
ONUR MARKET (ÖZEN) - ÇORLU HAVUZLAR
ONUR MARKET (ÖZEN) - ÇORLU ERGENE
ONUR MARKET (ÖZEN) - ÇORLU BAĞLAR
ONUR MARKET (ÖZEN) - ÇORLU ULAŞ
ONUR MARKET (ÖZEN) - ÇERKEZKÖY 1
ONUR MARKET (ÖZEN) - ÇERKEZKÖY 2
ONUR MARKET (ÖZEN) - KAPAKLI 1
ONUR MARKET (ÖZEN) - KAPAKLI 2
ONUR MARKET (ÖZEN) - MALKARA
ONUR MARKET (ÖZEN) - SARAY
ONUR MARKET (ÖZEN) - ŞARKÖY
ONUR MARKET (ÖZEN) - TEKİRDAĞ KÖPRÜBAŞI
ONUR MARKET (ÖZEN) - KAPAKLI YUVAMKENT
ONUR MARKET (ÖZEN) - KAPAKLI İSTASYON
ONUR MARKET (ÖZEN) - TEKİRDAĞ 100.YIL
E BEBEK- NOVADA AVM
E BEBEK- VARLIBAŞ AVM
E BEBEK- UŞAK CADDE
E BEBEK- VAN AVM
E BEBEK- STAR AVM
E BEBEK- WESLİFE AVM
Başa Dön