Bebekte gaz: Belirtileri, nedenleri ve rahatlatma yolları

Gaz belirtileri nelerdir?

Bebeğiniz beslenme sırasında veya sonrasında aşırı huysuzluk gösterebilir, bacaklarını göğsüne doğru çekebilir, karın şişliği olabilir veya şişmiş görünebilir.

Bebeklerde gaz nasıl geçirilir?

Bebeğiniz gaz çıkarmada güçlük çekiyorsa, bebeğinizi emzirirken her beş dakikada bir veya biberonla beslerken yaklaşık her 30 ml formül mamadan sonra gazını çıkarmayı deneyin. Birkaç dakika sonra gaz çıkarmazsa, pozisyonunu değiştirin ve bebeğinizi tekrar beslemeye başlamadan önce birkaç dakika daha bekleyin. Gaz sorunu yoksa, emzirirken yalnızca bir memeden diğerine geçerken veya biberon ile beslenme sırasında yaklaşık her 60 ila 90 ml mamadan sonra sonra gazını çıkartmanız yeterlidir.

Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçirilir:

  • Bebeğinizin karnına masaj yapın.
  • Bebeğinizi yüzü aşağıya bakacak şekilde kolunuzun üzerine yatırın ve elinizle karnına hafif baskı uygulayın.
  • Arabada yolculuk ediyormuş ya da salıncakta sallanıyormuş hissi vermek için bebeğinizi kucağınızda yavaşça hoplatın.

Laktoz duyarlılığı nedir?

Bebeklerde laktoz duyarlılığı genellikle geçicidir. Çoğu kez hala gelişmekte olan bağırsağın laktozu sindirmede güçlük çekmesinden kaynaklanan bir durumdur. Laktoz duyarlılığı bebeklerde gaza neden olabilir ve bir mide hastalığı veya ishal sonrasında ortaya çıkabilir.

Bebeklerde kalıcı laktoz duyarlılığı çok nadir görülür. Bebeğinizin beslenme düzeninde değişiklik yapmadan önce bu durumu doktorunuz ile görüşmelisiniz.

 
Aktiviteler
Bebeğinizin fiziksel gelişimi, dil becerisi, zihinsel gelişimi, hareket becerisi, sosyal ve duygusal gelişimi hakkında aktiviteler kısmından yardım alabilirsiniz.
Bez Dedektifi
Bebeğinizin sindirimiyle ilgili ipuçlarını kakasından anlayabilirsiniz. Bez dedektifine girin, bebeğinizin sindirim hikayesini keşfedin.